Gumplowicz i jego teoria powstania pañstwa

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
marco_polo

Gumplowicz i jego teoria powstania pañstwa

Post autor: marco_polo »

Co my¶licie.>
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

Ale może coś bliżej na ten temat...
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Ja wiem o co chodzi! Już coś podobnego przerabiałam. O czym by nie gadać, to wychodziło na to, że ludzi interesują jedynie tematy damsko- męskie (nijakie - jednym słowem) jako zdrowa dychotomia z ich praktyką codzienną... Zawsze myślą więc o czymś, żeby nie było o kimś i nie wypalić energii.
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

Ale jak to się ma do teorii powstania państwa?
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Jaki Ty jesteś złośliwy :twisted: . Zawsze musisz znaleźć dziurę w całym? Przytocz teorię, to Ci powiem (myślisz, że czytałam jakiegoś Gumplowicza?)!
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

Bo widzisz Rybko ja też nie czytałem, więc nie szukam dziury w całym tylko pytam - o co chodzi? Ale dobra spróbuję gdzieś znaleźć tego Gumplowicza :neutral:
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Kazał Pan, zrobił sam. Znaj mój gest - już przestudiowałam Gumplowicza razem z jego teorią z Wikipedii. Cytuję:"Zajmował się konfliktem między rasami (żywiołami). W jego koncepcji stanem naturalnym społeczeństwa jest wojna - nieustanny konflikt między grupami etnicznymi. Grupy etniczne walczą, bo konkurują ze sobą o realizację wspólnych celów.
Grupy różnią się:

siłą
środkami, jakimi dysponują
spójnością
trwałością
Celem walki jest wyzysk (walczymy, wygraliśmy i wykorzystujemy)."
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

I wszystko jasne :)
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Nic nie jasne. Kolega dociekał co myślimy w większości... (Powiedzmy, że człowiek z gór lub Cygan i ma dosyć takich teorii.) Zadeklarowałeś się, że jak będzie rozwinięcie, to udzielisz odpowiedzi, a przynajmniej tak to zrozumiałam.
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Gumplowicz miał pewnie racje, otóż walka jednych z drugimi miała miejsce, ma miejsce i zapewne będzie mieć miejsce (Gumplowicz twierdził, że tak długo jak długo będzie istniał człowiek), zawsze tak było że grupy ze sobą walczyły i zwalczały się wzajemnie dla własnego dobrobytu, zawsze też powstawały konflikty miedzy rasami, odmienność wzbudza niechęć przez strach a przez niechęć agresje, nie lubimy innych bo ich nie znamy i nie chcemy poznać, jak ich nie znamy to nie wiemy czego się spodziewać więc lepiej ich zniszczyć zanim oni nas zniszczą lub jeszcze lepiej gdy ich sobie podporządkujemy by czerpać z nich korzyści. Walka jest widoczna nie tylko pomiędzy rasami, narodami ale również klasami społecznymi.
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Chyba autor tematu się wycofał i cały temat zdjęto czy coś tym rodzaju? Bo dlaczego mi jako pierwszy wyświetla się skołowany Wituś?
Ale tak czy inaczej przyznajcie, że jeśli chodzi o Gumplowicza, to jest to niebywałe pójście na łatwiznę, by ogłosić jako teorię, że wszyscy ze wszystkimi znajdują się w stanie walki, tylko w różnej częstotliwości w zależności od wielkości grupy. Ale Ameryka... Nie da się tego podważyć, ponieważ o tej samej walce można powiedzieć w relacjach osobniczych. Odwracając - gdyby ta jego teoria miała jakąkolwiek wartość naukową dawałoby się ją stosować do zaprzestania walk. A tak nie jest.
ODPOWIEDZ