poczatek:)

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
muhomur
*
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 2:00 am

poczatek:)

Post autor: muhomur »

zdecydowalem sie studiowac socjologie w collegium civitas w warszawie. jak uwazacie, czy to dobra uczelnia? co o niej sadzicie? co powinienem przeczytac jako przyszly socjolog? poleccie mi prosze jakas literature, ktora przyblizylaby mi temat. poki co siedze w irlandii, ale moge zamowic ksiazki przez internet, wiec to nie jest problem. z gory dziekuje za pomoc:)
pozdrawiam
qba
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

Uczelnia, którą wybrałeś jest zdecydowanie godna polecenia (patrz - rankingi). Tygodnik "Wprost" ocenia tę uczelnię najwyżej, jeśli chodzi o studiowanie socjologii. Brano tutaj pod uwagę: jakość kształcenia, a więc wartość programów nauczania, adekwatność kształcenia do wymagań rynku, udział w programach badawczych, publikacje w czasopismach o zasięgu miedzynarodowym itp. oraz rynkową wartość dyplomu (popyt na absolwentów na rynku pracy i ocenę absolwentów przez pracodawców).

Literaturka?
Na początek:

1. J. Szczepański, Elementarne pojecia socjologii.
2. P. Sztompka, Socjologia. Analiza społeczeństwa.
3. P. Sztompka, Socjologia zmian społecznych,
4. J. Turowski, Socjologia. Małe struktury społeczne.
5. J. Turowski, Socjologia. Wielkie struktury społeczne.

Są to pozycje napisane naprawdę przystępnym językiem. Dzięki ich lekturze można zorientowac się "o co biega" w socjologii. Czyta się je z zainteresowaniem i co ważne napisane są prostym i komunikatywnym językiem, co sprawia, że nie trzeba główkować "co poeta miał na myśli".
Awatar użytkownika
nienasycenie
**
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 2:00 am
Lokalizacja: woj. łódzkie

Post autor: nienasycenie »

Do listy lektur na dobry początek podanej przez Witka dołączam jeszcze "Wstęp do socjologii" Sztompki - m.in. ten podręcznik obowiązywał nas w całości na egzaminie ze wstępu do socjologii w pierwszym semestrze :)
Ona wiecznie chce żyć... A wieczność zaczyna się dziś...
Awatar użytkownika
kasia_211
***
Posty: 33
Rejestracja: wt mar 27, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: kasia_211 »

Ja bym poleciła jeszcze Barbarę Szacką "Wprowadzenie do socjologii"
Awatar użytkownika
nienasycenie
**
Posty: 5
Rejestracja: sob kwie 21, 2007 2:00 am
Lokalizacja: woj. łódzkie

Post autor: nienasycenie »

kasia_211 pisze:Ja bym poleciła jeszcze Barbarę Szacką "Wprowadzenie do socjologii"
Szacka też przemknęła mi przez ręce - na początku semestru wykładowczyni poleciła nam właśnie jej książkę jako obowiązkową. Podając zagadnienia do egzaminu tuż przed sesją zmieniła zdanie i kazała uczyć się Sztompki. :lol:
Ona wiecznie chce żyć... A wieczność zaczyna się dziś...
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Z kim ja się zadaję? Co za kujony niereformowalne... W ogóle ich nie słuchaj. Jak masz za dużo pieniędzy, to po prostu daj mi, a nie pakuj w żadne uczelnie, bo to koniec miesiąca i akurat głoduję, a nikogo nie udało mi się ściągnąć na majówkę do siebie, żeby mnie podkarmili. Dziady... :idea:
Awatar użytkownika
sosna
***
Posty: 105
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: sosna »

Już bez przesady - wbijaj do mnie na obiadek

A co do ksiazek to zawsze jest biblioteka i mozna pozyczyć za free.

U nas Szacka i Sztompka to podstawowe ksiązki, z których wiedza sprzyda się na wielu przedmiotach.

Jeszcze mógłbym polecić Goodman - "wstęp do socjologii" - zorientowany bardziej na USA ale też można poczytac w wolnych chwilach
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Jak dobrze kojarzę ten Racibórz, to on nie jest na rzut kamieniem ode mnie...
Awatar użytkownika
sosna
***
Posty: 105
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: sosna »

nie wiem czy TEN Racibórz bo sa tylko dwa.
W kazdym razie: miasto Racibórz, powiat raciborski, województwo śląskie, Polska południowa ok 20 km od granicy z Czechami nad rzeką Odrą, zalany przez powódz stulecia w 1997 roku

Jeszcze jaieś informacje mam podac??
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

Moim zdaniem również bardzo dobra szkoła. Cóż mogę rzec o literaturze na początek - zdecydowanie popieram SOCJOPATA. Może dorzucę jeszcze Earl'a Babbie'go "Badania społeczne w praktyce" i polecę jakąś pozycję Henryka Domańskiego.
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

Xylomena i Sosna - może pogadacie sobie o tym gdzie leży Racibórz w jakimś innym miejscu, proponuję dział POWITANIE, ponieważ zaśmiecacie forum. Dzięki :)
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Ty, nie bądź taki zasadniczy (a może zadrosny...?)! Nawet prace naukowe posiadają wtręty i dygresje i to regularnie - jest to udowodnione naukowo, że ściśle na temat nikt nie pisze...
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

Rozumiem, że ludzie często nie piszą na zadany temat, ale choć po części o niego zachaczają. A ta uwaga była, dlatego żeby nie mylić zmianą tematu innych użytkowników.
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Dobrze! :???: Idź już spać maruderze, albo zapisz się do grupy Malkontentów - jest tu taka.
Awatar użytkownika
sosna
***
Posty: 105
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: sosna »

co studiowac to odpowiedź padła już w opisie tego temtu. A gdzie? tam gdzie ktos ma najblizej.




(zeby nie bylo ze nie wypowiadamy sie na temat)
ODPOWIEDZ