Dlaczego zarabianie za granicą?

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Dlaczego zarabianie za granicą?

Post autor: Mary »

Witam serdecznie!
Na ćwiczeniach z projektu badawczego na zaliczenie mieliśmy przeprowadzić badanie w grupach, każdy jakie chce. Nasza Grupa zajęła się wpływem kryzysu gospodarczego na emigracje zarobkowe Polaków. Aktualnie jesteśmy na etapie zatwierdzenia przez dr naszych pytań badawczych i teraz każdy ma stworzyć raport. Moje pytanie badawcze to "Jakie są główne motywacje osób wyjeżdżających lub planujących wyjazd za granicę w celach zarobkowych?"
I tu pojawia się prośba o pomoc. Nie mieliśmy metodologii i nie bardzo wiem jak to ugryźć. Jakie określić wskaźniki, zmienne... Byłabym wdzięczna za każdą uwagę co i jak robić - szczególnie jeśli chodzi o zastosowanie obliczeń statystycznych.
Pozdrawiam
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Z całą pewnością nie będziesz mi wdzięczna.
Raport to pojęcie odnoszące się do wykonanego badania, więc nie czas na taki po stworzeniu samych pytań badawczych lub nawet całego projektu badawczego.
Jeżeli potrafiliście stworzyć pytanie badawcze, to powinno być to równe, a nawet poprzedzone stworzeniem odpowiedzi, która jest tzw. hipotezą (kolejność nie taka ważna, ale spójność tak). I tak to właśnie należy "ugryźć". Zacząć.
Nie martw się jak się co nazywa, czy wskaźniki, czy zmienne i jakie to zmienne. Myśl tylko o zaspokajaniu swojej ciekawości badawczej oraz koncepcjach chodzących po głowie. Przerost formy nad treścią zawsze zabija wartość pracy. A mądrze napisana praca potrafi się obronić bez użycia nazw jakie zdanie jest czym.
Jeżeli wasza odpowiedź na pytanie badawcze brzmi: Kryzys gospodarczy (gdzie? w Polsce, Europie, na świecie?) jest przyczyną wyjazdu Polaków (w pytaniu Polaków brak) za granicę w celach zarobkowych, to najbardziej ogólną zmienną zależną takiej koncepcji są WYJAZDY ZAROBKOWE (wskaźnik/ilość owych wyjazdów), a zmienną niezależną KRYZYS (wskaźniki dowodzące skali kryzysu). Prawdziwość hipotezy można sprawdzić wówczas ustaleniem czy zachodzi zależność, że im większy kryzys, tym większa skala wyjazdów zarobkowych (na danych zastanych/wtórnych). A inną metodą (bez jakichkolwiek wskaźników o tych dwóch zmiennych, chociaż aż żal nie wspominać w takim temacie) jest zbadanie samych wyjeżdżających, którzy by potwierdzili w badaniu ankietowym, że to ich najczęstszy powód wyjazdów zarobkowych. Do zastosowania jest wówczas tylko liczenie statystyczne (ile jakich odpowiedzi w jakiej próbie badawczej). Przyczyny mogą być różne, ale jak interesuje was kryzys i powiązanie tego z wyjazdami, to tak pasowałoby to zrobić. To właśnie należałoby potwierdzać lub podważać.

A raport bardzo na szarym końcu, może być po wymyśleniu tytułu, chociaż wiem, że praktyka badawcza na uczelniach wytwarza nawyk tworzenia raportu nawet zupełnie przed badaniami, i o zgrozo to jest wykonalne 8O . Właśnie z powodu wysokiego stopnia sformalizowania samego schematu badawczego.
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

Witam! Dziękuje serdecznie za odpowiedź. Już stracilam nadzieję że ktoś w ogóle się odezwie ;] Nasz prof. "pytaniami badawczymi" nazywa tematy naszych raportów cząstkowych. Ogólnie badania zostały przeprowadzone i zakończone pomyślnie ;]. Miałam problem ze stworzeniem swojego raportu cząstkowego, oczywiście na uczelni nie mieliśmy nic na temat tworzenia raportow!!! ale po godzinach/dniach/tygodniach! spędzonych na doskonaleniu swojej wiedzy za pomocą internetu jakoś poszło. Dziękuje jeszcze raz za odpowiedź, pozdrawiam.
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Sami moderatorzy nie daliby rady udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania pomagające studiować, dlatego staramy się raczej przyglądać czy użytkownicy sami sobie na wzajem pomagają, bo tylko tak pokryłoby to zapotrzebowanie.
Ponieważ statystycznie jednak jest niedobrze pod tym względem, to od czasu do czasu trzeba się odezwać i jest to zupełnie losowe. Nie ma za co :)
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Dobrze Xylomeno, że ujęłaś to podsumowanie w swojej wiadomości, bo już myślałem (czytając), że coś się tutaj zmieniło :P
ODPOWIEDZ