Ludzkość

Encyklopedia terminów socjologicznych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
admin
moderator
Posty: 230
Rejestracja: wt paź 12, 2004 2:00 am
Kontakt:

Ludzkość

Post autor: admin »

Termin ,,ludzkość” w literaturze rozpatrywany jest pod kątem wielu znaczeń. Szczególnie interesujące pod względem socjologicznym jest pojęcie ludzkości pojmowane jako ogół cech i właściwości, które przysługują ludziom i wyróżniają człowieka oraz zbiorowości ludzkie spośród wszystkich gatunków zoologicznych, składają się one na człowieczeństwo osoby i umożliwiają działania nadające gatunkowi ,,homo sapiens” ludzki charakter; oraz pojęcie ludzkości jako ogółu ludzi żyjących na planecie Ziemia, jest to nic innego jak ogół ludności zamieszkującej wszystkie kraje wszystkich kontynentów.
W socjologii termin ,,ludzkość” nigdy nie znajdował szerszego zastosowania. Jeden wybitnych uczonych dziedziny socjologii A. Comte uznał ludzkość jako właściwy przedmiot badań socjologii i w swej teorii dynamiki społeczne sformułował ,,prawo trzech stadiów” które mówi, że ludzkość z konieczności swej natury przechodzi przez stadium magiczno-religijne, metafizyczne oraz pozytywne jako końcowe.
Istotne znaczenie posiada również pojęcie, które pojmuje ludzkość jako ogół ludności żyjącej na naszej planecie. Ludność jest faktem danym empirycznie stanowiącym zbiorowość policzalną.

(Encyklopedia socjologii, Tom 2, Oficyna naukowa, Warszawa 1999, s. 149-150)
ODPOWIEDZ