bibliografia: RESOCJALIZACJA

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa
ODPOWIEDZ
elfith
**
Posty: 15
Rejestracja: wt gru 04, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Nibylandia (zDolny Śląsk)

bibliografia: RESOCJALIZACJA

Post autor: elfith »

Cieszę się, że powstają nowe tematy, gdzie można znaleźć dużo ciekawych i pomocnych informacji, proszę jednak o podawanie dokładnej bibliografii, czyli skąd posiadamy dane informacje, aby inni mogli sobie sami zobaczyć co, jak i przede wszystkim gdzie to można znaleźć.
Jeżeli korzystaliście z książek, to podajcie autora i tytuł; gdy z netu, podajcie adres strony (mile widziane odnośniki). Pozdrawiam i zachęcam do dzielenia się swoją wiedzą ;]

Na początek RESOCJALIZACJA

BARTKOWICZ Zdzisław : Pomoc terapeutyczna nieletnim agresorom i ofiarom agresji w zakładach resocjalizacyjnych. - Wyd. 2. - Lublin : Agencja Wydawniczo-Handlowa Antoni Dudek, 2001

BOROWSKI Ryszard, WYSOCKI Dariusz : Instytucje wychowania resocjalizującego. - Płock : "Novum", 2001

CIĄGŁOŚĆ i zmiana w obszarze profilaktyki społecznej i resocjalizacji. T. 1, Wybrane aspekty profilaktyki niedostosowania społecznego. T. 2, Wybrane aspekty pedagogiki resocjalizacyjnej / red. Dorota Rybczyńska. - Kraków : Oficyna Wydaw. "Impuls", 2003

DEWIACJE wśród młodzieży : uwarunkowania i profilaktyka / red. Bronisław Urban. - Kraków : Wydaw. Uniw. Jagiellońskiego, 2001

GAŚ Zbigniew B. : Pomoc psychologiczna młodzieży. - Warszawa : WSiP, 1995

HOŁYST Brunon : Problemy młodego pokolenia : studium z zakresu profilaktyki społecznej. - Warszawa : Wydaw. Prawnicze, 1991

IWAŃSKI Zbigniew St. : Wprowadzenie do pedagogiki resocjalizacyjnej.- Płock : Wydaw. Nauk. "Novum", 2003

KONOPCZYŃSKI Marek : Twórcza resocjalizacja : wybrane metody pomocy dzieciom i młodzieży. - cop. 1996

KOZACZUK Franciszek : Świat wartości młodzieży z symptomami niedostosowania społecznego : analiza porównawcza postaw wobec norm i wartości nieletnich oraz młodzieży szkolnej i skazanych. - Wyd. 2. - Rzeszów : Wydaw. Uniw. Rzeszowskiego, 2005

LIPKOWSKI Otton : Resocjalizacja. - Wyd. 2. - Warszawa : WSiP, 1980

MAKOWSKI Aleksander : Socjalizacja reedukacyjna wychowanków trudnych. - Olsztyn : Wydawnictwa Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1985

MŁODZIEŻ i pedagodzy w procesie rewalidacji i resocjalizacji : praca zbiorowa / red. Ludwik Malinowski, Jerzy Stochmiałka. - Warszawa : [b.w.], 1992

POSPISZYL Kazimierz : Konflikty młodzieży z otoczeniem : psychologiczna analiza procesu wykolejania się nieletnich. - Warszawa : Państ. Zakł. Wydaw. Szkolnych, 1970

POSPISZYL Kazimierz : Resocjalizacja : teoretyczne podstawy oraz przykłady programów oddziaływań. - Warszawa : Wydaw. Akadem. "Żak", 1998

PROFILAKTYKA i resocjalizacja młodzieży / red. Franciszek Kozaczuk, Bronisław Urban. - Wyd. 2. - Rzeszów : Wydaw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, 2001

RESOCJALIZACJA nieletnich : doświadczenia i koncepcje / red. nauk. Kazimierz Pospiszyl. - Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1990

SAKOWICZ Tadeusz : Dysfunkcjonalność rodziny a resocjalizacja : (wybrane teksty z socjologii rodziny i resocjalizacji). - Kraków : Impuls, 2006

SOCJALIZACJA a agresja / red. Adam Frączek, Horst Zumkley. - Warszawa : Instytut Psychologii PAN : Wyższa Szkoła Pedag. Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, 1993

STANKOWSKI Adam : Negatywizm szkolny młodzieży niedostosowanej społecznie : przyczyny, profilaktyka. - Katowice, 1991

URBAN Bronisław : Zaburzenia w zachowaniu i przestępczość młodzieży. - Kraków : Wydaw. Uniw. Jagiellońskiego, 2000

WĘGLIŃSKI Andrzej : Mikrosystemy wychowawcze w resocjalizacji nieletnich: analiza pedagogiczna. - Lublin : Wydaw. UMCS, 2000

ZJAWISKOWE formy patologii społecznych oraz profilaktyka i resocjalizacja młodzieży / red. Teresa Sołtysiak, Jolanta Sudar-Malukiewicz. - Bydgoszcz : Wydaw. Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, 2003
welcome to my world
Awatar użytkownika
WielkiMason
****
Posty: 185
Rejestracja: sob cze 06, 2009 2:00 am

Post autor: WielkiMason »

To oczywiście nie na temat, ale chciałbym dodać od siebie, że jeszcze nigdy nie napisano tylu książek na temat czegoś, co z całą pewnością nie istnieje.
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Wg. mnie - zależy jak to definiujemy. Są pewne warianty definens, które są możliwe do zrealizowania jak najbardziej, są i takie, których co prawda nie ma szans. Jest jeszcze szereg czynników, które na to się składają m.in. kasa czy warunki - ale to jak już zostało przyjęte, nie na temat.
Awatar użytkownika
WielkiMason
****
Posty: 185
Rejestracja: sob cze 06, 2009 2:00 am

Post autor: WielkiMason »

Wiesz, to wszystko jest prawda, ale poprzebywałem sobie trochę wśród strażników więziennych, wszyscy mówią zgadnie - nie ma resocjalizacji.
Zapewne jednostki ulegają zmianie, ale to wyjątki, ludzi którzy bardziej z przypadku trafili do więzienia.

Co innego resocjalizacja wsteczna.
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

W naszych więzieniach nie dziwię się, że tak to wygląda. Sam mam znajomego naczelnika pewnego więzienia i również jest tego zdania - a w tym więzieniu jest na prawdę super :)

No i tutaj pojawia się też dylemat, skoro mają być odpowiednie warunki aby resocjalizacja postępowała, bo bez tego raczej nie ma szans - to z drugiej strony dlaczego podatnik, uczciwy obywatel ma na to kłaść ? paradoks..

PS: Zresztą to nie moja działka nie znam się za bardzo na tym, ale tyle ile liznąłem to powiedziałem :P W sumie miałem studiować resocjalizację na pedagogice, nawet się dostałem i podpisałem - ale..
Awatar użytkownika
WielkiMason
****
Posty: 185
Rejestracja: sob cze 06, 2009 2:00 am

Post autor: WielkiMason »

Tu nie chodzi tyle o warunki, co o skazanych. Jeżeli masz takiego znajomego, to pewnie wiesz, że wielu ludzi w więzieniach jest...specjalnych. Osoby ze środowisk patologicznych, z wykształceniem podstawowym i tak dalej - takiego człowieka bardzo trudno zreformować, nie mówiąc o diametralnej zmianie.
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

Wydaje się, że mod powinien rozdzielić temat. Bo poza pierwszym postem pozostałe są nie na temat. :wink:
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
Abstrakcja
**
Posty: 2
Rejestracja: czw paź 22, 2009 2:00 am
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Abstrakcja »

Podstawową kwestią jest to czy stawiamy na resocjalizację instytucjonalną czy probacyjną, z udziałem społeczeństwa w środowisku otwartym. Oczywiście nie każdy skazany nadaje się do resocjalizacji w środowisku ale znakomita większość zwłaszcza małoletnich, nadaję się.

Pojawia się podstawowy dylemat: jak na nowo przystosować jednostkę wykolejoną do życia w społeczeństwie, resocjalizując ją w instytucji totalnej? Absurd.

Dlatego słuszną alternatywą wydaje się być res. probacyjna, tylko to już kwestia "nie reformowalnego społeczeństwa", etyketowania itd.
ODPOWIEDZ