Opis życia osoby ubogiej

Filozofia społeczna, psychologia społeczna, etyka, antropologia kulturowa
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LepszeJutro
**
Posty: 4
Rejestracja: śr mar 03, 2010 1:00 am

Opis życia osoby ubogiej

Post autor: LepszeJutro »

Cześć!
Co prawda, jest to mój pierwszy mail, ale na tą strone zagląda bardzo często!
Jednak nie pisze, aby chwalić administratora (choć są ku temu powody), lecz o pomoc.
Próbuje znaleść opis życia osoby biednej, czyli jak wygląda normalny dzień takiej osoby. Niezależnie od wieku osoby i od źródła (może to być film dokumentalny, książka a nawet artykuł). Piszę pracę o ubóstwie i wykluczeniu społecznym i chciałbym na podstawie opisu dnia osoby biednej zrobić analize czynników wpływających na biede i jej skutki (wykluczenie społeczne).
Szukam tego już dość długo, jednak nie znalazłem nic szczególnie mi odpowiadającego. Jedynie udało mi się znaleść film dokumentalny "wypalony", który de facto opowiada o osobie ubogiej, jednak na jego podstawie ciężko wysnuć wnioski natury społecznej.
Bardzo prosze o pomoc!
Awatar użytkownika
koziolek
****
Posty: 156
Rejestracja: sob paź 25, 2008 2:00 am

Post autor: koziolek »

W pierwszym momencie przypomniała mi się książka "dzieci z dworca zoo" - ale to o środowisku narkomanów. Może coś mi się jeszcze przypomni...
Awatar użytkownika
LepszeJutro
**
Posty: 4
Rejestracja: śr mar 03, 2010 1:00 am

Post autor: LepszeJutro »

Myślałem o tej książce, jednak opisanie ubóstwa na jej przykładzie było by bardzo ciężko i nie można by było uwzględnić wszystkich czynników.
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Adam Lech wydał książkę (swój doktorat) o bezdomności, jest tam zawartych kilka wywiadów w bezdomnymi, wydawnictwo Śląsk Katowice - Legitymizacja ludzi bezdomnych czy jakoś tak.

Chcąc uzyskać obraz ludzi biednych polecam analizę teczek klientów Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej - niestety trzeba uzyskać zgodę kierownictwa miejscowego MOPS, ewentualnie po przez organizacje typu Stowarzyszenie Brata Alberta lub proboszcza lokalnej parafii dotrzeć do tych ludzi i przeprowadzić wywiady bezpośrednio z obiektami badań (nie polecam docierać do biednych za pośrednictwem MOPS)

ps: seria TV regionalnej "serce z węgla" i "ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym" jak również spora część spraw z ekspresu reporterów również przekazuje wiele treści o biedzie - różnych jej aspektach i trudach wyjścia z biedy.
Awatar użytkownika
LepszeJutro
**
Posty: 4
Rejestracja: śr mar 03, 2010 1:00 am

Post autor: LepszeJutro »

Bardzo dziękuję Tomku za odpowiedź!
Awatar użytkownika
LepszeJutro
**
Posty: 4
Rejestracja: śr mar 03, 2010 1:00 am

Post autor: LepszeJutro »

Oglądnąłem serce z węgla i ballade o lekkim zabarwieniu erotycznym, jednak nie przedstawia to biedy takiej jaką chcę pokazać. Przeglądnąłem również wszystkie dokumenty TVP + magazyn reporterów itp. i dalej niczego nie znalazłem. Książka Adama Lecha jest nie do wypożyczenia w żadnej bibliotece małopolskiej, nie wiem dlaczego... a nie chcę jej kupować, bo nawet nie wiem, czy jest w niej to czego szukam.

Generalnie chcę pokazać na przykładzie z życia, biedę w aspekcie wykluczenia społecznego, najlepiej w rodzinie, czyli zawrzeć również problem biedy dziedzicznej. Bardzo cieżko jest znaleść jakiś dokument przedstawiający życie jednej rodziny biednej, ponieważ jest to temat mało atrakcyjny. Wydaje mi się po tygodniu poszukiwań że nie ma takiego dokumentu, przynajmniej dostępnego w internecie.

Może ktoś zna jakąś książkę np. z wywiadami z rodziną biedną?

PS: Dziękuję Tomku za zaangażowanie.
Awatar użytkownika
koziolek
****
Posty: 156
Rejestracja: sob paź 25, 2008 2:00 am

Post autor: koziolek »

A interesują Cię pozycje nie oparte na dokumentach? Np. powieści, książki obyczajowe itd.?
Wydaje mi się, że chcesz pójść trochę na skróty: znaleźć w jednej książce/artykule wszystkie przykłady biedy i je ładnie opisać. Według mnie ciężko coś takiego znaleźć. Nie łatwiej po kolei wymienić kolejne cechy poszczególnych bied, posiłkując się przykładami z różnych źródeł?
ODPOWIEDZ