Zaawansowane techniki komputerowej analizy danych

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Zaawansowane techniki komputerowej analizy danych

Post autor: Mary »

Witam serdecznie. Proszę o podpowiedź w zrobieniu projektu z w/w przedmiotu. Moim zadaniem jest wykonanie projektu zawierającego minimum 10 slajdów przedstawiajšcych:
- wybrane dane do analizy (minimum 3 zmienne) i ich krótki opis
- miary zmiennych oraz ich istotnoœć wraz z interpretacjš
- korelacje wszystkich analizowanych zmiennych zmiennych wraz z interpretacjš (3 porównania)

Niby nic takiego, ale cały dzień się głowie. Czy ktoś mogłby mi podać przykładowe dane do analizy oraz jakie wyliczenia mogę zastosować na tych danych? Szukam i szukam u już na głowę dostaje ;/
Pozdrawiam
Mary
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

Wyjdź od danych z PGSS-a albo Diagnozy społecznej. Wybierz sobie kilka zmiennych, np. w PGSS-ie masz pytania o zaufanie do różnych instytucji państwowych i nie tylko (bodajże pytania od Q60a do Q61h) albo o wydatki na różne cele (Q1a to Q1h), wybierz np. miary tendencji centralnej, do tego jakiś teścik, np. chi kwadrat, interpretacja krok po kroku jest opisana w książce pani Marii Nawojczyk "Statystyka dla socjologów", i voila!

Pozdrawiam
Ritter
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

Dziękuję bardzo za podpowiedź. Wieczorem będę działać i napiszę jakie są tego wyniki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

taaa... i do niczego nie doszłam ;/
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

Z czym masz problem?
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

A tam ;[ nie umiem sobie znaleźć danych które mogę ze sobą korelować ;/ niby wiem czego chce ale nie umiem nic znaleźć ;/ wiem wiem gapa ze mnie ale po 4 godz. zajęć trudno być alfą i omegą ;[ Jakaś masakra! OK, mam dane z GUSowskiej strony dot. jednej miejscowości (np. wielość w km2, ilość mieszkańców, podział wieku, podział ze wzgl. na wiek produkcyjny itd. no i co? NIC bo nic nie wiem ;[ wrrrrr.... A gdybyś mi napisał, podał, wysłał meilem, (cokolwiek!!) dane z których mogę korzystać? wszytsko sobie policzę, potrzebne mi tylko dane... ;/
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

a nie możesz wpisać dowolnych danych w SPSS i z tego wygenerować odpowiednie zależności
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

no właśnie nie... juz tez tak kombinowałam ze sobie wymyśle, zrobię tableczkę i po zawodach ;P ale szanowny Pan MGR powiedział ze musi być autentyczne źródło najlepiej z gusowskich stron ;/ A NIECH TO!
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

Ok, podchodzę do sprawy poważnie bo juz 3 dzień nad tym siedzę. mam przed sobą tablice wynikowe z diagnozy z 2000r. na samym początku m specyfikację respondentów ( ogólna ilość respondentów, wiek, miejsce zam, woj, wykształcenie, dochody w kwartylach i status). Następnie mam masę tablicy z odp. na poszczególne pytania. Rozumiem, że mogę sobie wybrać jakieś interesujące mnie zagadnienie i zadać sobie pytanie czy np. ocena jakości życia wskazana przez danych respondentów zależy od np. wykształcenia, miejsca zamieszkania lub wieku. I w tym celu muszę zamienić podane procentowe wyniki w takie normalne i stworzyć swoją tablice w excelu. I jeśli mam ogólem 6403 osoby przebadane to muszę mieć zakodowane 6 403 respondentów (wierszy) itd?????
i wtedy będę sobie liczyła wszytskie korelacje.... yyyy... jakoś tak od pupci strony zaczynam ;/
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

chyba coś nie tak w moim rozumowaniu.... bo mam podaną ilośc respondentów ogółem, ile jest kobiet ile jest mężczyzn, ile jest osób w danym przedziale wiekowym, ale już nie wiem ile w tym przedziale jest kobiet a ile mężczyzn... wrrrrr.... pomocy ;/
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

i nikt nie pomoże? ;[

Daj szansę przeczytać, nie każdy siedzi nonstop przed komputerem - Ritter
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

Boże, widzisz takich wykładowców co studentowi nie wytłumaczą i nie grzmisz :)

Ok, w zbiorze z Diagnozy Społecznej dla 2000 roku jest 9995 rekordów. W analizie zmiennych dotyczących płci i wieku jest tych rekordów o 28 mniej, są jakieś braki danych nie wnikam jakie, bo nie o to chodzi. Jeśli sobie scrossuje te dwie zmienne: płeć i wiek to wychodzi mi, że jest 4801 mężczyzn i 5166 kobiet (łącznie 9967 osób).

Kategoria wiekowa;ilość kobiet w danej kategorii; ilość mężczyzn w danej kategorii.

do 24 lat;1848;1852.
25-34 lata;636;655.
35-44 lata;711;731.
45-59 lat;943;1039.
60-64 lata;213;251.
65+ lat;450;638.

Powyżej widać ile osób danej płci jest w każdej kategorii wiekowej.

Pomiędzy zmiennymi istnieje niewielka (0.053) korelacja dodatnia. Korelacja jest istotna na poziomie 0.001.

I dalej w ten deseń :wink:
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

Oj tak, a co ma powiedzieć taka biedna studentka? ja za to takimi piorunami strzelam że jak dopadnę tego Pana w sobotę to mu się odechce prowadzić zajęcia :twisted:
Właśnie robię "coś w ten deseń" ale z moimi danymi wyssanymi z paru raportów statystycznych bo chyba te wszystkie inne tablice do mnie nie przemawiają. w tym zadaniu chyba najważniejsze są w końcu wykonane obliczenia, a nie autentyczność danych.... wrrrr.... ale kiedyś ktoś mógłby mni tak za rączkę poprowadzić bo nie lubię nie wiedzieć ;] dziękuję za pomoc ;)
To ja mam próbę (az ;P) 80 respondentów ze zmiennymi: wiek, płeć liczbę dzieci w rodzinie, liczbę izb w mieszkaniu i miesięczny dochód na jedną osobę. i od podstaw, najpierw przedstawię cała charakterystykę procentową (ile k ile m, ile w takim to a takim przedziale wiekowym, itp.) a później korelacje... ;D miałam tak zrobić 3 dni temu ;P Jakieś sugestie?
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ritter »

Nie wiem skąd jesteś, ale jeśli mieszkasz w województwie mazowieckim to może masz szansę się zakwalifikować na szkolenie z zarządzania informacją w SPSS-ie o nazwie D@taExplorer?

Pozdrawiam,
Ritter
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

Niestety... ale gdyby coś takiego organizowano ( OD PODSTAW) w Wielkopolsce to baaardzo chętnie ;]
ODPOWIEDZ