Marketing w oczach socjologów

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Marketing w oczach socjologów

Post autor: rkossa »

Witam! Potrzebuję książek lub jakiś artykuł opisujący "na co socjologowie zwracają uwagę analizując marketing" (marketing jako forma komunikacji społecznej, współczesne relacje, więzi).

Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Wstęp do socjologii F. Znanieckiego s. 164-200, o problemie w socjologii.
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

Niestety w tej książce nie znalazłem nic na temat marketingu :-(
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Bo w takich przypadkach trzeba czytać pomiędzy wierszami.
To ja może się pofatyguję i przytoczę fragment:

(...), a wtedy podmiot ma przed sobą problem społeczny: jak wpłynąć na tego osobnika, jakie pobudki wprowadzić w grę, aby go skłonić do (...) s. 197. Wstępu do socjologii

- ewidentnie problem socjologiczny według Znanieckiego to problem marketingowy.

Przy czym Znaniecki to kulturysta rozwijający teorię czynności, tak więc ma nieco inne wyobrażenie o socjologii niż większość ludzi.

W książce do marketingu Kotler "Marketing. Podręcznik europejski" znajduje się wzmianka o orientacji społecznej w marketingu, co też oznacza, że zachodzi tu relacja na poziomie analitycznym pomiędzy marketingiem a socjologię.

Co jeszcze...nie wiem czy to bardzo pasuje, ale może Benkley "Bogactwo sieci. Jak produkcja społeczna zmienia rynek i wolność?

Myślę, że nie ma stricte książki czy rozdziału, który opisywałby taką relację o którą Ci chodzi. Socjologia stanowi swojego rodzaju fundament dla marketingu i powiązanie jest bardzo duże, powiązań tych trzeba się jednak doszukiwać między wierszami czyli trzeba je wytłumaczyć (założyć) opierając się na przesłankach. Gotowego rozwiązania raczej nie ma.
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

a może..
- N. Luhmann "System społeczny"?
Próbuj.. w socjologii wszystko możną wyczytać między wierszami W końcu nic nie jest jak stała Planc'a ;)
ODPOWIEDZ