wizerunek superkobiety w reklamie telewizyjnej-licencjat

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Aga28118
**
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 11, 2011 1:00 am

wizerunek superkobiety w reklamie telewizyjnej-licencjat

Post autor: Aga28118 »

Witam
moim tematem pracy jest "wizerunek superkobiety w reklamie telewizyjnej w Polsce". Mam pewne przemyślenia odnośnie tego tematu, jednak problemem jest literatura ( odnośnie opisania syndromu superkobiety - skąd to pojęcie pochodzi, trochę historii).
Generalnie w pracy chcę poruszyć temat wizerunku kobiety, której zadania i oczekiwania wobec niej zmieniają się.
Kolejnym problemem, który nie wiem jak ugryźć jest badanie, które muszę wykonać :( , a dokładnie postawienie trafnych hipotez.
Może ktoś ma ochotę mi troszkę pomóc i może podrzucić jakieś pomysły - aby rozświetlić trochę umysł :)
Vella
***
Posty: 56
Rejestracja: czw lis 04, 2010 1:00 am

Post autor: Vella »

Szukałaś w necie czegoś o wizerunku kobiety? jeśli nie, to poszukaj mnóstwo tam tego jest :wink:
badania możesz zrobić wśród jakiejś grupki kobiet, i badać jak one postrzegają reklamy i kobiety w nich.

Hipotezy no np.:
1) Wizerunek kobiety w reklamie nie jest zgodny z jej rzeczywistym wizerunkiem.
2) Kobiety ogladajace reklame, próbują się identyfikować z paniami z reklam
3) Kobiety widząc reklamę znajdują u siebie kompleksy/niedoskonałości widząc świetną pania z reklamy
Małolata ?
jak Ci mało lata to se rozbujaj,
ja jestem młoda :D

My socjologowie, nie rozwiązujemy problemów lecz się nimi nudzimy. Gordon Allport
Awatar użytkownika
Aga28118
**
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 11, 2011 1:00 am

Post autor: Aga28118 »

Wielkie dzięki Vella :)

mam jeszcze pytanko : może ktoś kojarzy w jakiej książce "znanego socjologa" znajdę coś o tej tematyce?
z tego co przeglądam to generalnie są powielane poglądy w artykułach, a promotorka wspominała o źródle od znanych badaczy....
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

A ja zapytam : w ilu reklamach występują superkobiety i w jaki sposób ten zespół cech się uwidacznia?
Awatar użytkownika
Aga28118
**
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 11, 2011 1:00 am

Post autor: Aga28118 »

Oj znajdzie się kilka reklam, w których można spotkać superkobietę :) np. reklama aviv-y ( pani zajmująca się 3 dzieci, gotująca i zmuszona wyjść coś załatwić ) łączenie obowiązków domowych ze sprawami pozadomowymi. Superkobieta to osoba, która jest wspaniałą żoną, cudowną matką i rewelacyjną pracownicą.... Cechą charakterystyczną jest to że bierze wszystkie zadania na siebie i chce być w nich doskonała..
Więc można się takich osób doszukać w reklamie, a nie patrzeć tylko na stereotypy :)
Awatar użytkownika
reggae_madrala
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 1:00 am

Post autor: reggae_madrala »

Ostatnio natknęłam się na taką lekturkę: "Między płcią, a rodzajem" Teorie, badania, aplikacje. Chybicka Aneta red. tam przydałby Ci się rozdział o stereotypach nt. polskich kobiet, a jak wiadomo reklamy najczęściej bazują na stereotypach i uproszczeniach..
jeśli chodzi o "znanych socjologów", proponuję zajrzeć do Bourdieu, Foucaulta i przede wszystkim poszperać w tematyce gender! pozdr :)
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

hmm... a ja bym się nie zgodził że to superkobieta, nic o niej nie wiem... wiem że chyba coś gotuje i chce wyjść z domu. Czy pracuje? reklama tego nie precyzuje, to że wie że formalnośc w Aviviei to " pikuś" świadczy jedynie że często odląda TV, albo czyta bilbordy - czyli może jest bezrobotna;)
Jak dla mnie to wygląda na wałkowany w milionie prac temat wizerunku kobiet w reklamie, tyle że trochę zmodyfikowany.
Nadal jestem ciekaw zestawu reklam, bo rozumiem że znasz wiele reklam z superkobietami i dlatego podjełaś się takiego tematu...
Awatar użytkownika
Aga28118
**
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 11, 2011 1:00 am

Post autor: Aga28118 »

oczywiście można się przyczepić do szczegółów w każdej reklamie ( a gdzie mąż pani z reklamy AVIVY - z kolegami na piwie ;)) Sama musi podołać opiece nad 3 dzieci ( a uwierz nie jest to prosta sprawa ;) )i tu odwołam się do fragmentu tekstu Joanny Bator, autorki „Wizerunku kobiety w reklamie telewizyjnej” reklama nie portretuje rzeczywistości, ale sprzedaje wyobrażenie na temat tego, jak powinno wyglądać udane życie, a więc i udana kobieta i mężczyzna doskonały.
Może widziałeś reklamę społecznościową, w której rodzice po pełnym zadań dniu znajdują czas żeby poczytać wieczorem dzieciom?
A tak na marginesie, to dopiero podjęłam ten temat i próbuję się z nim zmierzyć więc nie musisz gasić w ten sposób we mnie zapału do pracy ;)
Może podrzucisz mi jakieś fajne reklamy zamiast krytykować ;)
pozdrawiam[/i]
Awatar użytkownika
Aga28118
**
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 11, 2011 1:00 am

Post autor: Aga28118 »

dziękuje reggae_madrala :) na pewno zajrzę
Awatar użytkownika
reggae_madrala
**
Posty: 5
Rejestracja: ndz lis 09, 2008 1:00 am

Post autor: reggae_madrala »

Aga28118 pisze:dziękuje reggae_madrala :) na pewno zajrzę
Proszę ;)
Mam jeszcze coś takiego: "Gender w kulturze popularnej", red. Małgorzata Radkiewicz; ewentualnie jeszcze "Dylematy wielokulturowości" red. Wojciech Kalaga.
Może czymś się zainspirujesz ;)
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

Wcale nie krytykuje, ja taki jestem:)
Nie ukrywam że jestem sceptyczny bo jak sama widzisz temat jest opisany z każdej strony..
Kobieta w reklamie ma problemy ze wdęciami i wątrobą, bardzo ważne są dla niej włosy, zawsze ma ze sobą Perłę Woolitee(często nawet 1,5 l :)),odkrywa " szybkie dania" i decyduje o tym co je rodzina oraz nowy trend : ma męża który nie wie że jest chory, a jak już jest to nie wie czym się leczyć .Więc, jaki % tych reklam przedstawia "superkobiety"?
Rozumiem że chcesz jakoś badać wizerunek superkobiet.. czyli będziesz miała z 15 reklam o które będziesz pytać respondentki(ów)?
Nie chcę gasić w Tobie zapału. Jak przejrzysz forum to zobaczysz ile razy podejmowano temat kobiet w reklamie, chyba nawet ktoś analizował bilbordy z kobietami..Cóż mam nadzieję że odkryjesz coś nowego o czym nie wiemy

PS. Mój przykład kobiet w reklamie jest jednostronny, więc nie bierz go na serio:)

Powodzenia
Awatar użytkownika
Aga28118
**
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 11, 2011 1:00 am

Post autor: Aga28118 »

jeszcze raz wielkie dzięki reggae_madrala :) poszukam inspiracji
Awatar użytkownika
Aga28118
**
Posty: 8
Rejestracja: pt lut 11, 2011 1:00 am

Post autor: Aga28118 »

Skoro taki jesteś to nic z tym nie zrobimy ;)
Wiem o tym, że temat kobiety w reklamie jest oklepany i z każdej strony opisany.
Może uda mi się znaleźć coś nowego, a jeżeli nie to dołączę do grona innych osób podejmujących ten temat, które nic nowego nie wniosły w sprawie :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ