Problem - metodologia !!!

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

Ale niestety nie mogę zrobić badań o tych wyborach samorządowych czy też prezydenckich, temat mam o prezydenckich 2005r. Może zrobić taką małą ankietę pytającą wyborców co tak naprawdę lubią w kandydatach, co jest dla nich ważne (dla kobiet, mężczyzn, słabo czy gorzej wykształconych, młodszych, starszych)? A mam takie pytanie, ile minimalnie pytań może być w ankiecie? Dzięki, pozdrawiam.
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

to zależy od tego, na ile minimalnie pytań chcesz uzyskć odpowiedzi
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

Może zrobić taką małą ankietę pytającą wyborców co tak naprawdę lubią w kandydatach, co jest dla nich ważne (dla kobiet, mężczyzn, słabo czy gorzej wykształconych, młodszych, starszych)?

Chciałbym umieścić około 10 pytań, niestety więcej nie wymyślę.
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

Szczerze, to nie wiem co Ci to da.. w Twoim przypadku to albo zmienisz temat i zrobisz badania, albo wyciągniesz od promotora co go zadowoli i tak też zrobisz.
Ankieta powinna mieć min. 20 pytań, chociaż osobiście nie lubię schematów :)
no i ten rok 2005, kto coś pamięta? Chyba że trochę przeformułujesz temat i zbadasz elementy marketingu które najbardziej zapadają w pamięć, wtedy musiałbyś rozszerzyć zakres czasowy..sam nie wiem dla mnie wszystko przemawia za zmianą tematu..
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

Niestety nie mogę zmienić tematu, ponieważ jest już za późno do oddania pracy został mi tylko miesiąc. Problem w tym, że w ciągu 1,5 miesiąca z panią promotor nie było ani jednego spotkania i nie miał żadnej osoby zaufanej by pomogła mi w rozwiązaniu mojego problemu. Kiedy promotorka zatwierdzała temat, mówiła, że nie musimy robić badań, ale jakieś 2 miesiące temu nagle zakomunikowała, że badania muszą znaleźć się w pracy. Za tydzień mam z nią tak naprawdę ostatnie spotkanie przed oddaniem pracy. Chyba zaryzykuje i postąpię tak jak napisałem w poprzednim poście.
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Nie wiem czy to istotne, ale ja bym nie robił badań ale skorzystał z gotowych opracowań, które są dostępne w sieci (raporty, prezentacje) z różnych instytutów badawczych i podpiął pod swoją pracę. Uzasadnienie proste, już 5 lat po wyborach i do tego nie masz żadnych realnych szans wykonać tych badań rzetelniej... a analiza danych zastanych, to też część empiryczna.

Nie ma co się oszukiwać, powiedz tej durnej, zadufanej w sobie promotorce, że to jest tylko strata czasu(własnego i respondentów) i nie ma żadnego racjonalnego argumentu za tym, żeby robić te badania.

1. to poziom licencjatu
2. projekt badawczy już zapewne robiłaś w swojej karierze studenckiej
3. jaki jest sens robić badania nt. mało istotnych wydarzeń z dzisiejszej perspektywy.. i to w bardzo ograniczony sposób (czasowy, pieniężny i infrastrukturalny).
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

Tak właśnie myślałem, skorzystam z gotowych badań/raportów na temat tych wyborów. Wyniki wyborów (np. wg płci, wieku, wykształcenia, województwa) są przeprowadzone przez PBS i TNS OBOP dla TVP1, są one podane w książce.
I jeśli tak postąpię to co będzie moją metodą, techniką i narzędziem badawczym?
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

korzystanie z gotowych opracowań też jest badaniem, więc w metodologicznej części opisz metodę jaką jest analiza danych istniejących i masz badania które zadowolą promotora ;-)
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

Dla ścisłości posłuż się odpowiednią definicją " metody", wtedy obronisz się przed promotorką i nie będziesz wskazywał techniki ;)
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

Witam! Postanowiłem spytać się jednego z moich wykładowców i zaproponował żebym pod tym raportem opisał również w skrócie jaką strategię wyborczą obrali Kaczyński i Tusk wobec danej kategorii. Już coś tam napisałem, mam nadzieję, że dobrze. Wiem, że moją metodą badawczą będzie "analiza istniejących danych statystycznych". Ale jakoś nie mogę wymyślić problemów i hipotez badawczych. Co proponujecie? Pozdrawiam.
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

A co masz w tych danych? ( przeglądowo oczywiście)
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

To są takie tabele z wynikami w procentach, na kogo głosowali np. kobiety i mężczyźni, poszczególne kategorie wiekowe i wykształcenie. Pod każdą tabelą mam opisane, jakie strategie mogły przyczynić się, że dany kandydat wygrał w danej kategorii (np. w najstarszej grupie wiekowej). Rozmawiałem z promotorką i ogólnie powiedziała, że nie jest źle, ale trzeba nałożyć jakieś poprawki. Problemy i hipotezy miałem złe, metodę dobrą, choć wskazała żebym napisał coś o wtórnej analizie. Pozdrawiam.
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

Wiem że robię Ci trochę "pod górkę" , ale może porównaj strategie z tym z 2010 r. Napisałeś że masz tabele i pewną analizę strategii przyporządkowaną do zwycięskich kampanii w zależności od np wieku, może warto trochę się posprzeczać z tymi analizami, może podobne działania nie przynosiły sukcesu w 2010 r.? Nie będziesz musiał nic zmieniać w temacie i dotychczasowej pracy, ale postawisz hipotezy przeciwstawne do w/w analiz i jeżeli istnieją solidne przesłanki, że analizy były obarczone błędem to kampanie( przy całej jej inności) z 2010 użyjesz jako argumentów.
Chciałbym abyś uniknął sugerowania się zawartymi opisami, analizami itp i nie dostosowywał do nich hipotez..Jeżeli masz na to ochotę, jeżeli nie, napisz co zakwestionowała promotorka..pomyślimy..
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Najpierw bym przejrzał dokładnie raporty, które mają być użyte. Następnie przejrzał literaturę i materiały, z których wynikać będzie teoria pracy (bądź najpierw teoria później badania...).

Z ww. łatwo jest (a na pewno znacznie łatwiej) określić problemy i hipotezy. Jeżeli będzie już bardziej pogłębiony problem wówczas można zastanawiać się nad solidnymi problemami i hipotezami, bez oglądu jest ciężko.. Można wróżyć, ale równie dobrze można wróżyć o pogodzie..

Nie jest to uszczypliwość, ale zachęta do innego spojrzenia na temat :) znacznie Ci to pomoże w pracy nad jego opracowaniem :).
Awatar użytkownika
rkossa
***
Posty: 37
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: rkossa »

Na początku chciałbym podziękować za takie zainteresowanie moim problemem.

Nie to, że nie mam ochoty, ale sądzę, że zrobię to co zaproponowała promotorka. Jestem pewien, że nie zaakceptowałaby mi to co sugerujecie. Jest strasznie uparta i zawsze stawia na swoim.
ODPOWIEDZ