Metody wychowania dzieci

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Metody wychowania dzieci

Post autor: Mary »

Witam serdecznie! Prosze o pomoc, gdyz stanelam w martwym punkcie przy pisaniu pracy licencjackiej. Mam do napisania rozdzial o tematyce "Założenia metod wychowawczych stosowanych w przedszkolach". Prosze o jakas podpowiedz co do literatury do jakiej warto byloby siegnac.
Podam podrozdzialy, aby jasne bylo o co chodzi:
Metody wychowania dzieci
Cele i priorytety stosowanych metod wychowawczych
Efektywność i jej pomiar w odniesieniu do stosowanych metod

Z gory bardzo dziekuje za wszystkie cenne uwagi
Awatar użytkownika
Obserwator
**
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 2:00 am
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Obserwator »

Tutaj (http://www.pedagogiczna.edu.pl/zest165.htm) jest kilka pozycji, które być może ci się w pewien sposób przysłużą.

Tak przy okazji:
jeżeli będziesz w bibliotece, czytelni, poszukaj w dziale poradników autorkę Marię Weryho-Radziwiłłowiczową (pisała o metodach i sposobach pracy z dziećmi właśnie w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych objętych twoim obszarem zainteresowań) - Od razu dodam, że pisała bardzo dawno temu, więc część informacji może wymagać aktualizacji, ale pewne podstawy teoretyczne mogą w jakimś stopniu się przydać.
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

Dziekuje ;] W swoich poszukiwaniach natknelam sie na ksiazke Weryho. niestety promotor radzi aby nie odgrzebywac starych ksiazek bo praca ma odnosic sie do terazniejszosci i wg niego jest duuuuzo pozycji o wspolczesnych metodach stosowanych w przedszkolach. niestety nie potrafil nic wymienic.
A gdybym tak napisala o metodach wychowania kategoryzując je wg tworcow? Oczywiscie opierając sie na tych najbardziej znanych oraz najczesciej stosowanych metodach? np. wg Muszyńskiego, Kruszewskiego, Konarzewskiego... Kurcze chyba za duzo tego. Zamiast metod stosowanych w przedszkolach wyjdzie z tego spis metod i tyle ;/ wrrrr.... jak to ugryzc...
Awatar użytkownika
Obserwator
**
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 2:00 am
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Obserwator »

Zaczynając rozdział, możesz np. przedstawić teorię podawaną w literaturze, spokojnie możesz opisać poglądy poszczególnych autorów, stopniowo przypisując im konkretne przykłady. Tzn. wskazać czy we współczesnych placówkach są takie, czy inne metody wychowawcze, które są częściej, a które rzadziej stosowane. Jak już będziesz miała takie "metodyczne porównanie", możesz zabrać się za prezentację efektywności opisanych metod występujących w poszczególnych przedszkolach.
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

A gdybym krotko opisala:
metody indywidualne i grupowe,
metody bezpośredniego i pośredniego oddziaływania wychowawczego, metody wpływu osobistego, sytuacyjnego i społecznego oraz metody kierowania samowychowaniem, metody strukturalne i sytuacyjne.
[Opisane są w ksiazce M. Łobocki Teoria wychowania w zarysie].

Kolejny rozdzial mojej pracy opierac sie bedzie o przeprowadzone badania. wtedy moglabym przeprowadzic badania wyczerpujace na przedszkolankach i dowiedziec sie z jakich metod wychowawczych korzystaja w praktyce.

Prosze o opinie czy moj tok myslenia jest prawidlowy...???
Awatar użytkownika
Obserwator
**
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 2:00 am
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Obserwator »

Chcesz opisać wymienione metody, to powinnaś wesprzeć się jeszcze inną literaturą. Musisz mieć dobrze przedstawioną podstawę teoretyczną, czyli zaznaczyć wyraźnie to, co będziesz chciała badać.

Badania to etap kolejny, który powinien być poprzedzony rozdziałem metodologicznym.
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

ok. To poczytam łobockiego i poszukam jeszcze innej ksiazki. rozumiem ze im wiecej tym lepiej, ale czy w ostatecznosci dwie wystarcza?

Kolejny rozdzial ma tytul "Metodologia badań własnych". Mysle ze z pomoca szanownego Obserwatora ;] ide w dobrym kierunku
Awatar użytkownika
Obserwator
**
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 2:00 am
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Obserwator »

Czy dwie wystarcza? Zależy od promotora i tego czy wyczerpiesz temat. Dobrze jest mieć trochę więcej pozycji w literaturze. Poszperaj w zbiorach bibliotek, na pewno coś znajdziesz.

Najgorzej jest zacząć, potem już pójdzie. Życzę powodzenia ;)
Awatar użytkownika
Mary
**
Posty: 20
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 2:00 am

Post autor: Mary »

Dziekuje za pomoc. W sumie zaczelam pisac prace juz jakis czas temu, ale mialam miesiac przerwy i jakos mi nie szlo, a teraz juz wiem w jakim kierunku podazac. Te metody wychowania to 3 rozdzial i mam nadzieje ze wreszcie dam rade zakonczyc ta prace.
Dziekuje i pozdrawiam.
Milej nocy ;]

Ps. mam nadzieje ze w razie pytan moge jeszcze naduzywac Pana uprzejmosci?
Awatar użytkownika
Obserwator
**
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 2:00 am
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: Obserwator »

Można śmiało pytać ;-) jeśli moje skromne rady pomogą w jakimś stopniu.
Pozdrawiam również.
ODPOWIEDZ