Końcówka podstawówki w całej Polsce

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pelagia
*
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 06, 2010 1:00 am

Końcówka podstawówki w całej Polsce

Post autor: pelagia »

Nie wiem w jaki sposób przeprowadzić dobór próby w badaniu dotyczącym postawy uczniów klasy V i VI szkoły podstawowej w Polsce wobec określonego zjawiska. Zastosowaną techniką będzie ankieta audytoryjna.
To jest zadanie teoretyczne.
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Jeden z moich aktualnych nauczycieli mawia: "Nie wierzcie w żadne badania ze słowem "postawa" lub "Polska" w tytule. Wyrzucajcie to od razu do śmieci, bo takich badań wykonać się nie da!"
"Pseudonaukowość" doborów próby w socjologii (i wszelkich naukach społecznych) tak go denerwowała, że uspokoił się dopiero, gdy jako doktor przeszedł do Zakładu Antropologii i mógł opisywać malutkie skraweczki życia społecznego, za to badając rzecz całościowo, (np. rozwój ogrodu zoologicznego w Warszawie). Jego ulubiona książka to "Przeciw metodzie" Paula Feyerabenda.

Zbadanie całościowe wszystkich piątoklasistów i szóstoklasistów w Polsce w istocie w głowie się nie mieści. Jeśli trzeba by to zrobić w praktyce.
Ale w teorii... W teorii nie trzeba się liczyć ani z pieniędzmi, ani czasem, ani mocą obliczeniową, więc czemu nie wskazać tego najbardziej wyczerpującego, jakim jest dobór celowy składający z wszystkich tych dzieciaków?
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
ODPOWIEDZ