Czy ludzie są moralniejsi pod wpływem religii?

forum poświęcone pracom (lic./mgr), kolejnym etapom pisania pracy, dyskusjom na ich temat, zbieraniu informacji na temat źródeł i planów pracy oraz zbieraniu i analizowaniu danych przy użyciu SPSS, EXCEL

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rocky_tm
**
Posty: 12
Rejestracja: pt lis 27, 2009 1:00 am

Czy ludzie są moralniejsi pod wpływem religii?

Post autor: rocky_tm »

Witam. Mam prośbę do kogoś, kto będzie mógł mi pomóc. Chodzi o to, że dostalem pewien projekt do zrealizowania. Temat na razie wstępnie brzmi tak: "Wpływ norm religijnych na sferę moralną życia ludzi".
Temat oczywiście będzie jeszcze doprecyzowany, ale to najmniejszy problem. Jeśli ktoś mógłby tylko tak pokrótce napisać co mam zawrzeć w przedmiocie badan, jakie są cele tego badania.
No i jeszcze - jak ktoś znałby przypadkiem jakąś literature odnoszącą się do tego tematu to byłbym wdzięczny.
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Bardzo mnie ciekawi Twoja praca, jaki jej nadałeś ostatecznie kształt, jak Ci wyszła.

W minionym semestrze uczył mnie metodolog specjalizujący w socjologii religii, więc sporo opowiadał o swoich problemach z prostymi interpretacjami jakie się narzucają w związku z badaniami ilościowymi nad oddziaływaniem Kościoła. Na przykład z badań dotyczących Polski wyszło coś takiego, że tam gdzie jest duża obsada księży jest mało aborcji i na odwrót. Tym niemniej, jako stary wyjadacz metodologiczny nie posunął się ani do wniosku, że księża nie usuwają ciąży (nie dają pieniędzy na takie zabiegi), ani że mają coś wspólnego z wpływaniem na postawy kobiet ciężarnych, ich poczucie wstydu, skłanianie ludzi do związków małżeńskich itp. W zasadzie utknął bez wniosku, stosując łysy opis w raporcie badania.

A Tobie udało się dojść do jakiś wniosków?
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
ODPOWIEDZ