Status społeczny

Czyli nauka badająca funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa (subdyscypliny i specjalizacje)

Moderator: FrancisBegbie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alicja
**
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 11, 2012 1:00 am

Status społeczny

Post autor: Alicja »

Witam!
Mam prośbę, gdyby ktoś był w stanie mi pomóc byłabym bardzo wdzięczna:) Mianowicie chodzi mi to czym jest status społeczny i jakie są sposoby definiowania tego pojęcia w socjologii.
Awatar użytkownika
Alicja
**
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 11, 2012 1:00 am

Post autor: Alicja »

Dobra, może zapytam inaczej....
STATUS SPOŁECZNY jest zespołem praw jakie posiada jednostka w związku z zajmowaną pozycja społ. Zespół praw wg M. Webera: dostęp do pewnych dóbr- bogactwo, władza, prestiż.
Status społeczny składa się z:
1. oczekiwań, które żywimy wobec osób zajmujących pewne pozycje społeczne.
2. prawa, przywileje, np. ogrodnik może oczekiwać zapłaty
3. obowiązki, zobowiązania, np. ksiądz - spowiedź, kazania
Zdaniem Ralpha Lintona dynamiczny aspektem statusu społecznego jest rola społeczna .
Linton wyróżnił
STATUS PRZYPISANY- nadany nam przez otoczenie, nie jest on sciśle związany z cechami czy wysiłkiem danej osoby, oznacza to, ze jednostka nie ma na niego wpływu, np. Płeć lub gdzie sie urodziliśmy.
STATUS OSIĄGANY - jednostka uzyskuje go dzięki własnym konsekwentnym działaniom czyli jest efektem wysiłku jednostki, charakterystyczny dla społeczeństw nowoczesnych demokratycznych
Status osiągany jest zdeterminowany przez status przypisany.

Czy ktos może powiedzieć co można jeszcze do tego dodać, oczywiście oprócz symbolów statusu. Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi:)
Awatar użytkownika
mc
****
Posty: 228
Rejestracja: pn paź 05, 2009 2:00 am
Kontakt:

Post autor: mc »

Większość socjologów, a w tym przede wszystkim socjologowie zajmujący się teorią klas społecznych, rozważają na temat statusu. Myślę, że pisząc na ten temat powinnaś przede wszystkim wpisać w google: klasy społeczne i wyciągnąć najważniejszych 5 socjologów. Musiałbym sięgnąć do literatury aby ci powiedzieć kogo konkretnie, tak więc jeżeli to aktualny problem, to pisz.
ODPOWIEDZ