Czy socjolog jest zawodem XXI wieku?

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Czy socjolog jest zawodem XXI wieku?

Post autor: Socjopatka »

Świeżo po konferencji "Horyzonty zawodu socjologa" chciałabym zachęcić Was do podzielenia się opinią na temat: Czy socjolog jest zawodem XXI wieku?
Był to też temat debaty i konwencja zjazdu.
Żałuję, że Was nie było!
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

Minhoi! Przecież to Ty byłaś na konferencji! Ładniej by było gdybyś przedstawiła najważniejsze tezy oraz wnioski i dopiero wtedy poprosiła nas o ustosunkowanie się do nich :roll:
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Post autor: Socjopatka »

Witku! Nie mam zamiaru po każdej konferencji robić strzeszczenia na forum. Dlaczego:
1. bo jest to forum dla mnie rozrywkowe,
2. bo nie czuję się kompetentna,
3. bo nastawiam się na świeżą dyskusję i poznawanie opinii tych którzy mają odwagę ją wydać, bez żadnych sugestii.
Wydawało mi się, że ten temat dotyczy forumowiczów szczególnie i mają swoje osobiste z tegoż powodu zdanie, bez względu czy odbyła sie konferencja czy nie. Myliłam się?
Wiele opinii już poznałam, chciałabym więcej. Chciałabym żeby nazwa socjologia.pl mogła pojawiać się kiedyś jako patronat medialny, aby kojarzyła się ludziom jako miejsce, które jest źródłem informacji, które wzbogaca. Ciągle powtarzam, że nazwa zobowiązuje!
Jesli ktokolwiek potrzebuje agrumentacji aby sie do niej odwołać, moge wklepać tezy tematyczne, co mnie zdrażniło, co rozbawiło.
Chętnie też wrzucę linka jak pojawią się pokonferencyjne publikacje, do poczytania dla zainteresowanych.
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

Widzisz Minhoi my już kiedyś na tym forum zastanawialiśmy się nad przyszłością zawodu socjologa :arrow: temat "co może robić socjolog?". I z tego co pamiętam nie doszliśmy do jakiś wielce odkrywczych wniosków :roll: Myślę więc (skoro powołałaś taki temat i podpierasz się w nim konferencją), że nie zawadzi "wklepanie" przez Ciebie tez, zwłaszcza z uwzględnieniem podziału który proponujesz: na drażniące i rozbawiające.
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

A my się do tego ustosunkujemy :)
Tak jak WITEK pisze, taki temat już był podjęty. W skrócie, to do czego doszliśmy: "socjolog może robić wszystko".
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Post autor: Socjopatka »

Wydaje mi się, że w temacie "co może robić socjolog" skupiliśmy się na zbieraniu informacji co kto robi i jaką może robotę dostać. A zagadnienie zawodu w XXI wieku rozumiem szerzej: poprzez szukanie możliwości które dopiero kiełkują, wykorzystanie umiejętności do znalezienia nowego ujścia. Np. kreowanie rzeczywistości sieciowej okiem socjologa, socjologia w biznesie, waga środowiska zawodowego socjologów, możliwości III sektora....
A co do ciekawostek.
Pani szkoleniowiec z HP uznała, że kierunek wykształcenia ma obecnie coraz mniejsze znaczenie, liczą sie jezyki i można skonczyć historie sztuki a oni zrobią z człowieka w 3 miesiące finansistę....
Można też mieć swietne zajecie: tworzyć PR+badać rynek+reprezentować firmę i zarabiać niecałe 2 tys.... ale czy do tego trzeba być socjologiem?
Opinie co do tematu pojawiały się takie, nasz zawód nie ma żadnej przyszłości, nie ma sensu go wyróżniać na tle innych, nigdy nie był specjalnie potrzebny i racjonalny;
A inne opinie mówią, że jest zawodem przyszłości, że kultura i rozwój tego wymagają, że tylko socjolog może opanować procesy zachodzące w firmach i zapobiec złym wyborom, jako niezastąpiony element całości...
Architekt społeczny.
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Post autor: Socjopatka »

Stosunkujcie się! :-)
Awatar użytkownika
Witek
***
Posty: 53
Rejestracja: pt mar 16, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Witek »

Przyszłość zawodu socjologa? A to nie przypadkiem taki "gość" co ma nieść przed ciemnym narodem "oświaty kaganek" np. o skomplikowanych procesach społecznych :?: :neutral:
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

Pewnie, że jest zawodem XXI wieku :grin:
Uświadamia ludziom, to z czego często nie zdają sobie sprawy, a dzieje się w ich otoczeniu. Rozwiewa stereotypy. Ponieważ społeczeństwa są w nieustannym ruchu, ciągle się zmieniają dlatego muszą być nieustannie badane. Jednak jest to zawód, który ktoś może wykorzystać do manipulacji innymi, a to może być bardzo niebezpieczne.
Najciekawsze wydaje mi się połączenie zawodu socjologa z zawodem psychologa.
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Post autor: Socjopatka »

Masz na myśli, EnOka, kończenie dwóch kierunków? :)
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

A może coś bardziej heurystycznego... :grin:
Może stworzenie nowego kierunku, który łączyłby te dwa :grin:
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Post autor: Socjopatka »

Psycholog społeczny:-)
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Bedąc sychologiem społecznym (taki kierunek) :arrow: nie będziesz ani jednym ani drugim.
Dla psychologa bedziesz tylko pomocą bo uprawnień psychologa posiadać nie będziesz, podobnie jak dla socjologa nie bedziesz socjologiem.
Zawsze można skończyć dwa kierunki, pięć lat psychologii a potem lub równocześnie socjologia, ale czy nie lepiej być jednym a dobrze :wink:
Chyba, że masz za dużo pieniędzy to można sobie psychologię społeczną studiować bo to tak fajnie się nazywa :twisted:
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

A może wymyślimy nazwę tego nowego kierunku, który mógłby powstać :?:
Będą o nas pisać później w książkach :wink:
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Post autor: Socjopatka »

EnOka, sława Ci się marzy? :-))))
ODPOWIEDZ