Witam! i mam pare pytań !

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
gosiakak
**
Posty: 27
Rejestracja: czw maja 24, 2007 2:00 am

Witam! i mam pare pytań !

Post autor: gosiakak »

Witam wszystkich.
W tym roku skończyła liceum. Od 1 klasy (LO) mysle o socjo, nie chce was pytac co mozna po tym robic i takie tam... , bo pewnie was to nudzi (nie dziwie sie)

Chodzi mi o inna rzecz- czy teraz z perstektywy czasu i studiowania na tym kierunku, mozecie z czystym sumieniem polecic ten kierunek, czy moze lepiej powidziec - eee, lepiej dac sobie z nim spokoj. (?)
Bardzo prosze o szczera odpowiedz, zalezy mi na tym.

Moze jestem idealistka, -ale chce moc realizowac swoje marzenia (bo kiedy mam to robic-jak juz bede miała 40 ?), ale jak ktos sie mnie pyta gdzie sie wybieram to najczesciej odpowiadam, ze jeszcze nie wiem (i to nie dlatego, ze sie nie zdecydowałam, ale dlatego, ze dla wielu ludzi socjologia wydaje sie byc smieszym kierunkiem i takim niedzisiejszym)

Prosze poradzcie cos...
Pozdraiwma
Awatar użytkownika
malec
****
Posty: 162
Rejestracja: wt lut 20, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: malec »

ja koncze pierwszy rok, i z czystym sumieniem ci polecam :)
Awatar użytkownika
apeiron
**
Posty: 18
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: apeiron »

Też kończę 1 rok i gorąco polecam!
gosiakak
**
Posty: 27
Rejestracja: czw maja 24, 2007 2:00 am

Post autor: gosiakak »

Uffff !
Trochę mnie uspokoiliście.

A jeśli mielibyście mi polecieć lepszy wydział Nauk Społecznych z socjologią, to jak myślicie : Opole czy Wrocław.
(bo do tych mam najbliżej)
<wiem>

Bardzo proszę, jeśli wiecie coś może o progach i mniej więcej przypuszczalnych wynikach z jakimi mogłabym się dostać na te uczelnie to proszę o podpowiedz.

Będę ogromnie wdzięczna.
SZCZUR
**
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am
Lokalizacja: z Opola

Post autor: SZCZUR »

W Opolu jest fajnie, socjologia myślę, idzie w górę, a to dzięki naszemu rokowi, ach świeża krew ;-D

Oczywiście to wszytko mogłoby działać prężniej, no ale zawsze jest tak, że nie jest idealnie ;-)

Co do Wro, to nie wiem jak tam jest...
Jazz smutnych osiedli...
gosiakak
**
Posty: 27
Rejestracja: czw maja 24, 2007 2:00 am

Post autor: gosiakak »

dzieki ;)

A trudno jest dostać się do Opola na dzienną socjologię?


I jeśli mogę jeszcze o coś zapytać (?) to mam takie pytanie,
Czy to prawda, ze Opole to nie jest miasto gdzie miło studiuje się młodym ludziom ??? (może się wydawać głupieto pytanie, ale tak słyszałam, więc jeśli nawet to nieprawda to chciaż chciałabym się dowiedzieć skąd takie pogłoski)

Z góry bardzo dziękuję.
:lol:
Pozdrawiam. :grin:
SZCZUR
**
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am
Lokalizacja: z Opola

Post autor: SZCZUR »

Aż tak trudno nie jest się dostać. Ale progów nie ma, teraz zmieniły się znowu zasady i się trochę w tym nie orientuję...

Ja nie wiem czy Opole to miasto gdzie trudno się studiuje młodzieży... Mieszkam tu i mi jest miło, bo nie muszę dojeżdżać i w ogóle wszystko na miejscu... No ale czasami jest nudno w Opolu ;-D

Wypadałoby zapytać dojeżdżających...
Jazz smutnych osiedli...
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

Najpierw o coś zapytam:
jeśli chcesz się realizować, to po co nas pytasz o zdanie. Rób to na czym ci zależy, z czym chcesz wiązać swoją przyszłość i co cię fascynuje - inaczej studiowanie nie ma sensu.
Po co studiować?
Bo jest popyt na rynku na "ten" kierunek?
Jeśli chcesz przykładowo studiować matematykę, bo jest na nią popyt ale nie nawidzisz jej, nigdy cie nie interesowała i źle ci szło z tego przedmiotu, to DAJ SOBIE SPOKÓJ.
Studiuj to, co cię pociąga i fascynuje.
Awatar użytkownika
lukaszek85
**
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 23, 2007 2:00 am
Lokalizacja: tarnobrzeg

Post autor: lukaszek85 »

malec pisze:ja koncze pierwszy rok, i z czystym sumieniem ci polecam :)
ja kończe II rok i tez podzielam zdanie kolegi :wink: gdyby nie ta logika i filozofia....
:roll:
kochaj, szalej i nie pytaj co dalej :wink:
gosiakak
**
Posty: 27
Rejestracja: czw maja 24, 2007 2:00 am

Post autor: gosiakak »

Zadałam takie pytanie tu na forum, dlatego, że wiem że są tu osoby które mogą mi udzielic szczerej odpowiedzi dotyczacej tego kierunku. czasem jest tak, ze ktoś wybiera się na jakiś kierunek ale potem zdaje sobie sprawę z tego że własciwie to nie ma co tutaj robić bo ludzie mówili mu że miało być......
Słyszałam takie opinie od jeden dziewczyny która studiuje biotechnologię- mówiła że poszła tam z wielkimi nadziejami, a teraz wie, że okazały się one złudne i zdaje ona sobie teraz sprawę z tego ż ciężko będzie jej znależć prace.

>tak, ja wiem o tym że należy studiowac tylko i wyłącznie to co odpowiada naszym zainteresowaniom.
Socjologią jest moim marzeniem, ale nie jestem pewna czy w dzisiejszym świecie można być jeszcze idealistom (bo takich często uwarza się dziś za egoistów)--> przykładowo słyszałam ostatnio gdzieś, że ktoś mówił, że wybierając taki kierunek
jak socjo czy np. (?) filozofia to robie to tylko i wyłącznie dla własnego widzimisie zeby zadowolic własną siebie a potem siedzieć w domu i żerować na pensji rodziców,zresztą tak samo jak podczas studiowania.

A ja ogrooomnie chciałamy po skonczeniu studiów pracować w zawodzie (!)--> (znowu marzenie)

dlatego chcę żeby wybór moich studiów nie był zbyt pochopny, ale szczerze zrozumiany i podjety z odpowiedzialnością.
Awatar użytkownika
malec
****
Posty: 162
Rejestracja: wt lut 20, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Kraków

Post autor: malec »

dla socjologow jest praca i bedzie coraz wiecej, masa instytutow powstaje ostatnio, duzo firm wchodzi na polski rynek, duzo rodzimych firm sie rozrasta, a co robi kazda szanujaca sie firma? badania!
Ja zauwazylem ze ludzie, w dodatku wielu studentow socjologi, mysla ze po socjologi mozna sie zajmowac jedynie pisaniem ksiazek i tworzeniem teorii...

a tak wogole logikam mi sie podobala :)
Awatar użytkownika
apeiron
**
Posty: 18
Rejestracja: czw kwie 26, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: apeiron »

W Opolu jest zabawa w zależności od towarzystwa, chociaż ogólnie to spokojne miasto, np jak o 2 wracasz z dyskoteki to nikogo nie ma na ulicy.... Nie wiem jak jest we wrocławiu ale napewno duuuużo trudniej się dostać, bo wrocław jest teraz bardzo popularny. Opole nie ma jeszcze własnej kadry więc przyjeżdzaja prof z innych dobrych uczelni wiec poziom jest ok. mnie to bardzo zainteresowalo i podoba mi sie wiec naprawde szczerze polecam, a jak juz sie na opole zdecydujesz to bedziesz miec znajomych - nas :)
Awatar użytkownika
sosna
***
Posty: 105
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: sosna »

Co do Opola to w porównaniu z Wroclawiem odważe uzyć sie stwierdzenia, że jest zaściankowe aczkolwiek mi taki klimat odpowiada i raczej większość moich znajomycj jest za.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
EnOKa
****
Posty: 287
Rejestracja: pt kwie 06, 2007 2:00 am
Lokalizacja: ok/Poznania

Post autor: EnOKa »

Żaden kierunek nie jest Ci dziś w stanie zapewnić pracy, po ukończeniu go - a tym bardziej humanistyczny.
Nie mówię, że nie podoba mi się socjologia, bo prócz kilku przedmiotów na studiach (typowo matematycznych), jestem zdania, że znalazłem właśnie to, co lubię robić i chciałbym robić w życiu. Ale zastanów się: kto Ci zapewni pracę właśnie w tym kierunku po szkole?????
Chyba, że:
- masz "szerokie plecy", bo twoi starsi są dziani
- lub też wyróżnisz się czymś nadzwyczajnym w tej specjalności - do dzieła.

Jeżeli wszystkiego się tak boisz, to zastanawia mnie, czy nie boisz się również wyjść na ulicę, bo tam może Cię np. potrącić samochód lub napaść jakiś łobuz.
gosiakak
**
Posty: 27
Rejestracja: czw maja 24, 2007 2:00 am

Post autor: gosiakak »

ale ja się wcale nie boję! to nie o to chodzi.

Po prostu -(wspomniałam już o tym) - chcę, żeby wybór mojego kierunku był w pełni przemyślany. Nie chcę, potem pluć sobie w brodę, że przecież mogłam się o czymś dowiedzieć wcześniej.

Jak już coś zaczynam to MUSZĘ, to skończyć, więc gdybym kiedyś zaczęła studiować socjologię, to nie chciałabym nigdy stawać przed wyborem ich kontynuacji lub pauzy...


Dziękuję za rady, wszystkie napewno sobie wezmę do serca.
Będę składać na UWr i do Opola (zobaczymy co z tego wyniknie)--->
jesli mogę jeszcze o coś spytać??- co waszym zdaniem może być "dobrym substytutem" socjologii? ---> wiem że to zależy od upodobań ale... ze mną jest np. tak, że jeśli nie socjologia to ... NIC innego(!) (!) - i tu jest właśnie pies pogrzebany- jeśli się nie dostane na socjo- to ja nigdzie nie chcę studiować na żadnym innym kierunku !

- to chyba jakieś głupie i niedojrzałe-prawda?
ODPOWIEDZ