Konferencja "Konflikt interesów"

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jajcz
**
Posty: 3
Rejestracja: pn kwie 19, 2010 2:00 am

Konferencja "Konflikt interesów"

Post autor: jajcz »

Zakład Interesów Grupowych

Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

w Toruniu

zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji

CONFLICT OF INTEREST

IN CENTRAL AND EASTERN EUROPE



25 - 27 sierpnia 2010

Termin nadsyłania abstraktów: 31 maja 2010


Pojęcie “konflikt interesów” obejmuje różnorodne zjawiska takie jak korupcja, lobbing, nepotyzm, sieci klientelistyczne czy działalność nieformalnych sieci władzy. Ich obecność i przejawy we współczesnym życiu społeczno-politycznym społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej wciąż domagają się dogłębniejszego opisu i wyjaśnienia. Dlatego warte zadania wydają się pytania o rolę konfliktu interesów w głównych procesach ustrojowych krajów postkomunistycznych. Czy konflikty interesów są jedynie skutkiem ubocznym procesów składających się na transformację ustrojową krajów postkomunistycznych? Co sprzyja, a co utrudnia rozwój konfliktów interesów w różnych obszarach życia społecznego? Jak zwalczać i zapobiegać konfliktowi interesów? Jakie powinno być w związku z tym podejście szeroko rozumianych nauk społecznych do konfliktu interesów? Dlaczego jest to temat niechętnie podejmowany przez badaczy? Czy badacze społeczni sami są uwikłani w konflikty interesów?

Choć badacze społeczni raczej zgadzają się co do powszechności i istotności zjawisk z zakresu konfliktu interesów w krajach byłego bloku sowieckiego, wymienione powyżej pytania często pozostają bez odpowiedzi. Celem naszej konferencji jest podjęcie próby wypełnienia tej luki i przyjrzenie się różnym obliczom konfliktów interesu w poszczególnych obszarach życia społecznego.

Wykłady gościnne wygłoszą:

Prof. Janine Wedel, George Mason University, autorka Shadow Elite: How the World's New Power Brokers Undermine Democracy, Government, and the Free Market (Basic Books, 2009)

Prof. dr hab. Andrzej Górski, vice-prezes Polskiej Akademii Nauk, organizator międzynarodowej konferencji ”Conflict of Interest and its Significance in Science and Medicine", Warszawa 2002

Odbędzie się również panel dyskusyjny poświęcony praktycznym aspektom zwalczania konfliktu interesów w życiu publicznym. Udział w nim wezmą m.in.:

Prof. György Schöpflin, deputowany do Parlamentu Europejskiego, były wykładowca University of London

Prof. Antoni Z. Kamiński, były prezes Transparency International Polska, autor ”An institutional theory of communist regimes : design, function, and breakdown“(San Francisco, Calif.: ICS Press, 1992) oraz ”Korupcji rządów: państwa pokomunistyczne wobec globalizacji”

Grażyna Kopińska, dyrektor Programu Przeciw Korupcji Fundacji Stefana Batorego

Do udziału w konferencji zapraszamy badaczy z różnych dziedzin nauk społecznych, politycznych i ekonomicznych, jak również prawników i historyków. Konferencja będzie dotyczyła zarówno teoretycznych, jak i empirycznych wymiarów konfliktu interesów. Szczególnie serdecznie zachęcamy osoby z instytucji zajmujących się praktycznymi aspektami zapobiegania i zwalczania konfliktu interesów.

Naszym celem jest zapewnienie odpowiednich ram dla dyskusji o wygłoszonych referatach. Na każde wystąpienie planowane jest30-40 minut (łącznie z dyskusją). Przewidujemy publikację referatów w recenzowanej monografii poświęconej problematyce konfliktu interesów lub specjalnym numerze czasopisma z dziedziny nauk społecznych.

Szczególnie serdecznie zapraszamy młodych badaczy do wygłoszenia referatu lub przygotowania postera. Możliwy jest również udział bez referatu/postera. Językiem konferencji jest angielski, lecz możliwe jest w razie potrzeby zorganizowanie jednej lub dwóch sesji w języku polskim.

Terminy

Abstrakty o długości do 250 słów proszę przesyłać korzystając z formularza na stronie internetowej www.coi.conference.umk.pl do 31 maja 2010. Informacje o akceptacji propozycji zostaną przesłane do 15 czerwca. Referaty powinny zostać dostarczone w formie pisemnej do 7 sierpnia w celu udostępnienia ich pozostałym uczestnikom. Ostateczne wersje referatów przeznaczone do publikacji powinny zostać przesłane w ciągu miesiąca po konferencji.

Opłaty konferencyjne

400 PLN/200 PLN dla studentów i doktorantów. W opłacie zawarte są przerwy kawowo-lunchowe, oficjalna kolacja i materiały konferencyjne oraz druk publikacji.

Organizatorzy

Zakład Interesów Grupowych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, reprezentowana przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Komitet organizacyjny

Prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, były doradca Prezydenta RP ds. bezpieczeństwa państwa; Instytut Socjologii UMK

Prof. dr hab. Emil Pływaczewski, główny koordynator Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Dr Radosław Sojak, prodziekan Wydziału Humanistycznego UMK

Dr Piotr Stankiewicz (sekretarz konferencji), kierownik Podyplomowego Studium Socjologii Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Zakład Interesów Grupowych UMK

Zakwaterowanie

Dla uczestników konferencji zarezerwowaliśmy wstępnie pokoje w hotelu „Pod Czarną Różą" na toruńskiej starówce, w pobliżu miejsca konferencji. Cena za pokój 1-osobowy to 150 zł, 2-osobowy: 190 zł (ze śniadaniem). Adres i szczegóły dotyczące dokonywania rezerwacji można znaleźć na stronie internetowej. Oferujemy również tanie zakwaterowanie w domu studenckim.

Miejsce konferencji

Konferencja odbędzie się w Instytucie Socjologii UMK, mieszczącym się w sercu toruńskiej starówki, przy ul. Fosa Staromiejska 1a.

Kontakt i więcej informacji

Piotr Stankiewicz (sekretarz konferencji), tel. 056 611 36 44, fax. 056 622 4765.

E-mail: coi@umk.pl, www.coi.conference.umk.pl
ODPOWIEDZ