Studia II stopnia ekstermistycznie

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sopel
**
Posty: 4
Rejestracja: śr paź 10, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Jelenia Góra

Studia II stopnia ekstermistycznie

Post autor: sopel »

Witam, chciałbym żebyście podzielili się wiedzą na temat tego, gdzie można robić w Polsce magisterkę w takim trybie i, jeśli ktoś już tak studiował, to jak to wygląda "od kuchni".

Z góry wielkie dzięki.
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

A nie wystarczy Indywidualny Tok Studiów?
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Wniosek o tryb eksternistyczny można zawsze walnąć do każdej uczelni, która Ci się zamarzy. Ważne jest uzasadnienie. Niepełnosprawnym oraz przebywającym poza granicami kraju w zasadzie nie ma powodu odmawiać. Nieco trudniej mają osoby więzione. Eksternistycznie można odbyć całe studia, bądź ich cześć (za zgodą rektora w przypadku małych uczelni lub zgodą dziekana Wydziału w przypadku dużych) np. żenisz się i wynosisz w inną cześć kraju, albo masz wypadek samochodowy, operację wyrostka itp. Zdarzeń losowych się nie wybiera, a nie ma powodu (a czasem możliwości) decydować się na urlopy dziekańskie, które opóźniają otrzymanie dyplomu.
Alternatywą studiów eksternistycznych (takiego trybu, ale można także szukać studiów zdefiniowanych jako eksternistyczne, na których cała grupa studiuje w ten sposób) są studia internetowe, ale te nie cieszą się wysoką estymą.
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Tomek, Indywidualny Tok Studiów, to tylko indywidualny dobór przedmiotów/Wydziałów/Zakładów (przynajmniej na mojej uczelni), a nie możliwość NIEuczestniczenia w zajęciach i przychodzenia na same egzaminy.
To nie to samo co indywidualny tok nauki dla chorowitych dzieci, ewentualnie nauczycielskich z przerostem ambicji (lub mieszkających w Australii).
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
socjopat
*****
Posty: 627
Rejestracja: pn lut 26, 2007 1:00 am

Post autor: socjopat »

Ja miałem zamiar wnioskować o Indywidualny Tok Studiów decydując się na drugi kierunek, zapodaję z wikipedii:
IOS (Indywidualna Organizacja Studiów), także ITS (Indywidualny Tok Studiów) - specjalny tryb organizacji kształcenia w szkole wyższej, który umożliwia studentowi indywidualne ustalanie terminów zajęć, zaliczeń oraz egzaminów, a także opuszczenie do 50% kontrolowanych zajęć. Szczegółowo organizację IOS normuje zazwyczaj regulamin IOS oraz ITS uchwalany przez radę wydziału. Student wybiera opiekuna naukowego i po konsultacji z nim oraz osobami prowadzącymi zajęcia dydaktyczne przedstawia harmonogram IOS prodziekanowi ds. dydaktycznych. Jako że IOS jest szczegółowo regulowany w odrębnych regulaminach każdego z wydziałów najpewniejsze informacje można uzyskać zapoznając się z takim regulaminem.

Powód do przyznania IOS najczęściej stanowi:

drugi kierunek studiów
wyjazd na stypendium zagraniczne
uczestnictwo w reprezentacjach sportowych
działalność w organizacjach naukowych i społecznych
urodzenie dziecka lub opieka nad małym dzieckiem
przewlekła choroba
wypadek losowy
podjęcie pracy
szczególna sytuacja rodzinna
znalazłem też wyjaśnienie na stronie mojej uczelni:
ITS - Inaczej Indywidualny Plan i Program Studiów zgodnie z wytycznymi Procesu Bolońskiego. Ideą stosowania takiego toku studiowania jest zwiększenie elastyczności studentów, ale jednocześnie jest to możliwość pogodzenia studiów stacjonarnych z innym kierunkiem, działalnością (np. działania w Samorządzie Studenckim, Organizacjach oraz w sporcie) lub w innych sytuacjach, jak praca, wychowywanie dziecka czy przypadki losowe uniemożliwiające regularne studia. Osoba studiująca w taki sposób musi rozliczać się terminowo z zajęć objętych planem studiów, a kwestie organizacyjne i uczestnictwo w zajęciach wymagają ustalenia z prowadzącymi.
a co tam, wkleję też za obowiązującym u nas regulaminem:
§ 17
1. W szczególnych przypadkach, określonych przez Dziekana, dopuszcza się możliwość zastosowania indywidualnej organizacji studiów.
2. Student studiujący według indywidualnej organizacji studiów może być zwolniony przez Dziekana w porozumieniu z prowadzącym przedmiot w całości lub częściowo z obowiązku uczestniczenia w zajęciach. Dziekan w porozumieniu z prowadzącym przedmiot określa warunki uzyskania zaliczeń zajęć dydaktycznych, w których student nie uczestniczył.
3. Student studiujący według indywidualnej organizacji studiów zalicza przedmioty, semestry i lata studiów w indywidualnych terminach określonych przez Dziekana.
4. Indywidualna organizacja studiów nie powinna prowadzić do przedłużenia terminu ukończenia studiów.
a tu coś z Gazety Płockiej:
Żeby otrzymać zgodę na ITS, trzeba mieć zazwyczaj bardzo wysoką średnią (przeważnie ok. 4,75). ITS umożliwia zdawanie egzaminów z lat wyższych i pozwala wybierać część zajęć. Generalna zasada jest taka - zgodę na indywidualny tok wydaje dziekan na wniosek studenta. Dziekan w porozumieniu z samym zainteresowanym wyznacza opiekuna. Ten z kolei ustala z żakiem program jego studiów.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Mając ITS, nie musisz chodzić na wszystkie wykłady. Jesteś z nich co prawda zwolniony, ale musisz tak jak pozostali studenci zdawać egzaminy, tyle że indywidualnie. W przypadku ćwiczeń możesz umawiać się z prowadzącymi raz na miesiąc i zaliczać całą partię materiału, która została przerobiona w tym czasie na zajęciach. I nie licz na ulgowe traktowanie.
i jeszcze coś z UW :wink:

http://www.ips.uw.edu.pl/ips/pliki/doku ... wo/its.doc
ODPOWIEDZ