[raport] Polska 2030

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malec
****
Posty: 162
Rejestracja: wt lut 20, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Kraków

[raport] Polska 2030

Post autor: malec »

17 czerwca rząd przedstawił raport "Polska 2030" przygotowany przez zespół Michała Boniego. Dokument wskazuje na wyzwania, przed którymi stoi Polska na progu kolejnego dwudziestolecia. Przedstawiamy kilka z nich.
źródło: Polityka, 17 czerwca 2009

Link do strony z raportem:

http://www.platforma.org/pl/aktualnosci ... ekady.html
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

PO co?
1. Brak konkretów same : jeżeli, jeśli, trzeba,musi...
2.Czy nasze społeczeństwo jest gotowe na pracę dla siebie samych, na dzieci w2030 r?
3.Czy można tworzyć tak szerokie plany, w dobie globalizacji, drgającej sieciowej ekonomii?
4. Czy są jeszcze narodowe gospodarki? czyj jest Opel, Rolls-Royce, Hummer, Daimler? A Microsoft - firma czy państwo?

dobrze że zawarli info że to tylko pole do analiz i dyskusji.. ale czy po to mamy rząd? Myślałem że tym zajmuje się Centrum Adam Smitha...
Awatar użytkownika
WielkiMason
****
Posty: 185
Rejestracja: sob cze 06, 2009 2:00 am

Post autor: WielkiMason »

Ech, ale daliście się nabrać...Tu nie chodzi o plan, że oni w to wierzą i tak dalej.

Ale jak to brzmi! PO ma plan na trzydzieści lat! I jakie prognozy!

Za pół roku nikt nie będzie o tym pamiętał, łącznie z PO. Chodzi o propagandę tu i teraz.
FrancisBegbie
*****
Posty: 596
Rejestracja: sob cze 23, 2007 2:00 am

Post autor: FrancisBegbie »

Mac - jak widać taki np: opel, peugeot bez gospodarek narodowych już dawno by padły. Microsoft? kwestia czasu aż przyjdzie czas na tą gałąź gospodarki.

Nie mniej jednak optuję za stanowiskiem WMassona :), żeby nie było, że nic nie robią niczego nie wiedzą, a tak? działanie na 20 lat, jeżeli nie wypali to wiadomo dlaczego - nikt im nie dał tych 20 ponad lat... więc jak może wypalić.
mac77
****
Posty: 291
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 1:00 am
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: mac77 »

Właśnie w tym celu zawarłem ostatni akapit, rzucanie opracownego przez inteligentniejszych studentów "zbioru rzeczy możliwych i niemożliwych"
to zadanie raczej dla instytucji non profit,albo innej agendy która akurat nie ma nic do roboty.
Co do branży motoryzacyjnej...,są firmy jak Saab które zostały odkupione przez państwo i mają szczęście pewnie.Ale taki Opel - konsorcjum finansowe oparte na kanadyjskiem producencie części i rosyjskim banku? chociaż i tak chyba został dokapitalizowany przez kanclerzową.Powód prosty : lepiej dotować firmę z zagranicy, niż mieć 20 tys demonstracje pod oknem.Ciekawi mnie natomiast coś innego, niepamiętam aby tego typu konsorcja wykupywały tak dużych producentów samochodów (mogę się mylić, zatrzymałem się na fuzji Renault - Nissan), zawsze były to przejęcia wewnątrz branży motoryzacyjnej. Sytuacja hipotetyczna :
Kraj : Słowacja
Branża : Motoryzacyjna
Znaczenie dla gospodarki : bezcenne :)
Fabryki: Forda, Volkswagena, Kia,PSG, Hyundaia kupują dwa konsorcja z Chin które w tych fabrykach będą produkować swoje autka. Rząd w dobie trwającego kryzysu zgadza się, nic że to firmy z dużym udziałem państwa.
Skutek: 30 - 40% produkcji przemysłowej trafia w ręcę innego kraju.
Należy wtedy na nowo zdefiniować gospodarkę narodową.
Oczywiście celowo wybrałem Słowację ze względu na jej specyficzne uzależnienie od przemysłu motoryzacyjnego, liczby zatrudnionych osób do ogółu, itd..

Ale koncepcję przyszłości wydukałem ;) chyba ma coś wspólnego z naszym raportem 2030 :lol:
Awatar użytkownika
WielkiMason
****
Posty: 185
Rejestracja: sob cze 06, 2009 2:00 am

Post autor: WielkiMason »

Przypomina mi się ZSRR:

1925 - "za dziesięć lat zbudujemy komunizm!"

1935 - "są pewne, przejściowe trudności, ale jeszcze pięć lat, towarzysze!"

1940 - "jest wojna, towarzysze, zaczekajmy do jej końca!"

1945 - "wojna się skończyła, trzeba dziesięciu lat na odbudowę, które my zrobimy w pięć, i jeszcze dziesięć na komunizm!"

i tak dalej...
ODPOWIEDZ