Plagiatowanie chorobą cywilizacji XXI wieku?

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Plagiatowanie chorobą cywilizacji XXI wieku?

Post autor: Ritter »

"Plagiatowanie chorobą cywilizacji XXI wieku? Jakość kształcenia oraz problem kradzieży dóbr intelektualnych w nauce, kulturze, biznesie i polityce"
Problemowi plagiatowania i kradzieży dóbr intelektualnych będzie poświęcona konferencja "Plagiatowanie chorobą cywilizacji XXI wieku? Jakość kształcenia oraz problem kradzieży dóbr intelektualnych w nauce, kulturze, biznesie i polityce", która odbędzie się 17 kwietnia w Warszawie.

Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Plagiatowanie i inne formy oszustw nie dotyczą wyłącznie do świata akademickiego. Coraz częściej publikowane są informacje o "podkradaniu" przez różne partie polityczne pomysłów na ustawy i reformy ustrojowe, o plagiatowaniu pomysłów artystycznych, o oszustwach mających pomóc w karierach zawodowych plagiatorów i złodziei dóbr intelektualnych.

Wraz ze wzrostem liczby studentów i zwiększoną liczbą osób korzystających z internetu rożnie też liczba osób "narażonych na pokusę" nieuprawnionego korzystania z internetowej skarbnicy wiedzy - informują organizatorzy konferencji.

Konferencja ma pomóc w zmianie nastawienia środowiska akademickiego oraz innych grup społecznych do problemu plagiatowania i przyczynić się do ograniczenia tego zjawiska. Będzie połączona z galą wręczenia Certyfikatów "Uczelnia walcząca z plagiatami", organizowaną przez Plagiat.pl.

Poprzez wręczone certyfikaty, Plagiat.pl, promuje uczelnie stosujące wysokie standardy kontroli jakości prac. Jak podają organizatorzy, w roku akademickim 2009/2010 certyfikaty otrzyma 14 uczelni i wydziałów. W roku poprzednim nagrodzonych było 10 uczelni m.in.: Szkoła Główna Handlowa, Collegium Civitas, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas konferencji, prelegenci zanalizują przyczyny i skutki plagiatowania w polskim szkolnictwie wyższym. Zaprezentowany zostanie program "Obrońcy Własności Intelektualnej - OWI", który propaguje działalność antyplagiatową wśród młodzieży. Zostaną omówione autorsko-prawne problemy prac magisterskich i doktorskich. Podjęty zostanie również temat zasad etycznych w nauce i nierzetelności badawczej.

Konferencja odbędzie się

w piątek, 17 kwietnia br.

w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie

ul. Krakowskie Przedmieście 66,

w godz. 9.00 - 17.15.
link: http://nfajw.wordpress.com/2009/04/16/p ... lizacyjna/
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
Xylomena
*****
Posty: 544
Rejestracja: czw mar 22, 2007 1:00 am
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Post autor: Xylomena »

Eee... albo uświadomi to wielką skalę zjawiska tym, którzy jeszcze się łudzą, że są w większości ze swoim sumiennym spowiadaniem się z własnych myśli.
Trend, po mojemu, jest nie do zatrzymania. Kompilacje tekstów, to niemal przymus na etapie edukacji wyższej. Jakiś chory sposób na udowodnianie swojego zamiłowania do czytelnictwa. I to one są przyczyną całego zjawiska, plagiatowania. Nie skorzystałeś z cytatu na każdej stronie pracy, to grzech; nie umieściłeś w bibliografii ulubionej książki nauczyciela, to tłumacz się z tego na obronie przed całą komisją (lub tylko recenzentem prywatnie); a napisałeś coś kompletnie od siebie, to cię zniszczą, że jesteś głąbem - nie przejdziesz (za życia).
Ciekawsza byłaby konferencja prognozująca, co z tego wyniknie. Jestem pewna, że na końcu będzie coś niezwykłego np. zezwolenie na wyrażanie tylko tego, co wcześniej ktoś napisał, żeby było proste do oceniania, wymierne, sprawiedliwe.... (a na konferencjach, to akurat już obowiązująca norma :wink:, przeciwko której nikt nie protestuje).
Skończona ilość słów dotyczy tylko skończonej ilości uczuć
ODPOWIEDZ