Newsletter Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Socjopatka
****
Posty: 160
Rejestracja: ndz wrz 16, 2007 2:00 am

Newsletter Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

Post autor: Socjopatka »

pts-info nr 1
(05.02.2009)


Dokument zawiera informacje o konferencjach.
Został opracowany na podstawie materiałów nadsyłanych do biura pts: pts@ifispan.waw.pl oraz w oparciu o dokument opublikowany na stronie Katedry Socjologii IFiS UP w Krakowie (http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html).
Data, tytuł konferencji, miejsce, podstawowe założenia, link do strony, lub dokument sieciowy.

23 lutego 2008. Warszawa.
Jaka demokracja? Sfera publiczna - polityka - uczestnictwo obywatelskie.
Seminarium naukowe.
Zakład Społeczeństwa Obywatelskiego Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zaprasza do uczestnictwa w seminarium naukowym pt. Jaka demokracja? Sfera publiczna - polityka - uczestnictwo obywatelskie. W nawiązaniu do tradycji konwersatoriów poświęconych problematyce społeczeństwa obywatelskiego, prowadzonych w Zakładzie Społeczeństwa Obywatelskiego IFIS PAN, którego inicjatorami byli prof. Andrzej Siciński i prof. Piotr Gliński
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

6 marca 2008. Kraków.
Uniwersytet – idee i technologie.
Gwałtowny rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce, szczególnie w zakresie nauk społecznych, zbiegł się w czasie z kryzysem szeroko pojętej humanistyki. Potencjalni pracodawcy domagają się przedefiniowania kierunków humanistycznych na bardziej praktyczne, co może prowadzić do zmiany idei uniwersytetu rozumianego jako forum dialogu na miejsce szkolenia zawodowego. Wiele kontrowersji pojawia się także odnośnie poziomu działalności naukowej polskich szkół wyższych, a zwłaszcza wydziałów i kierunków humanistycznych. Te istotne zjawiska wymagają pogłębionej refleksji, która wybiega poza stosunkowo wąską (choć bardzo ważną) perspektywę zmian dotyczących procedur zdobywania stopni akademickich.
http://www.wse.krakow.pl/pl/_CALL_FOR_PAPERS

20 - 21 kwietnia 2009. Szczecin.
20 lat polskiej transformacji: społeczeństwo-gospodarka-polityka.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
20 i 21 kwietnia 2009 roku odbędzie się w Szczecinie Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. 20 lat polskiej transformacji: społeczeństwo-gospodarka-polityka. W imieniu organizatorów, dr hab. Leszek Gołdyka, prof. US, zaprasza do udziału wszystkich socjologów, ekonomistów i politologów zainteresowanych jej problematyką. http://www.zpsb.szczecin.pl/index.php?p ... cja-20-lat

23 kwietnia 2009. Warszawa.
Jedność i różnorodność - kultura vs. Kultury.
Konferencja Naukowa.
Katedra Socjologii Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Zakład Krajów Pozaeuropejskich Polskiej Akademii Nauk zapraszają na konferencję naukową pt. Jedność i różnorodność - kultura vs. Kultury. Karta zgłoszenia oraz więcej szczegółów w załącznikach: DOC i Adobe PDF.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

29-30 kwietnia 2009
Założenia metodologiczne i problematyka socjologii moralności
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
Prof. dr hab. Józef Baniak zaprasza socjologów (i przedstawicieli innych nauk społecznych), którzy zajmują się teoretycznie i badawczo socjologicznymi aspektami moralności, do udziału w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej. W załączniku DOC karta zgłoszenia udziału w konferencji.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

5-6 maja 2009. Rzeszów.
Tożsamość terytorialna w różnych skalach przestrzennych.
II Interdyscyplinarna Konferencja.
Instytut Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Oddział Rzeszowski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na II Interdyscyplinarną Konferencję nt. przestrzeni społecznej, pt. Tożsamość terytorialna w różnych skalach przestrzennych. Konferencja odbędzie się w dniach 5–6 maja 2009 roku. Więcej szczegółów w załączniku: DOC.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

8-9 maja 2009. Kraków.
Mozaiki przestrzeni transnarodowych. Teorie. Metody. Zjawiska.
Warsztaty dla młodych naukowców.
Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na Warsztaty dla młodych naukowców (przed doktoratem), pt. Mozaiki przestrzeni transnarodowych. Teorie. Metody. Zjawiska. Głównym celem Warsztatów jest podjęcie dyskusji nad perspektywą transnarodowości w Polsce i na świecie oraz zintegrowanie środowiska młodych naukowców zainteresowanych tym podejściem badawczo-analitycznym. Więcej w pliku: Adobe PDF.
http://www.transnarodowosc.agh.edu.pl/

14-15 maja 2009. Olsztyn.
(Roz)czarowanie? Miłość i związki uczuciowe we współczesnym społeczeństwie, Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
Katedra Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej (Roz)czarowanie? Miłość i związki uczuciowe we współczesnym społeczeństwie. Problematyka miłości i związków uczuciowych należy do podstawowych doświadczeń człowieka. W życiu osobowym doświadczana od pierwszych chwil istnienia, istotna w życiu społecznym, nie jest obojętna także dla twórców i ludzi nauki. http://www.uwm.edu.pl/wnsis/konferencje/konferencje.htm

15 maja 2009. Warszawa.
Socjologia życia religijnego: tradycje badawcze wobec zmiany kulturowej.
Konferencja naukowa.
Katedra Socjologii Religii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na konferencję naukową pt. Socjologia życia religijnego: tradycje badawcze wobec zmiany kulturowej, która odbędzie się 15 maja 2009 roku.
Karta zgłoszenia oraz więcej szczegółów w załącznikach: DOC i Adobe PDF.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

17-19 maja 2009. Baranów Sandoemierski.
Tradycja w procesie przemian.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa:
Zakład Kultury Polskiej Instytutu Kulturoznawstwa UMCS i Zakład Socjologii Wsi i Miasta Instytutu Socjologii UMCS zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową Tradycja w procesie przemian. Celem konferencji jest zaprezentowanie aktualnego stanu badań prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych nad żywotnością tradycji we współczesnym społeczeństwie. Wspólnie będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania o to, w jakich obszarach zjawiskowych, w jaki sposób funkcjonują i są przekształcane treści i formy tradycji. Więcej w pliku: DOC.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

21-22 maja 2009. Kraków.
Społeczeństwo - kultura – technologia na początku XXI wieku.
W roku 2009 roku przypada jubileusz 90-lecia założenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W związku z tym Komitet Programowy mam zaszczyt, w imieniu społeczności Wydziału Humanistycznego, zaprosić do udziału w konferencji, która odbędzie się w dniach 21 - 22 maja 2009 roku, pt. Społeczeństwo - kultura – technologia na początku XXI wieku. Informacje dotyczące uczestnictwa znaleźć można w pliku: DOC.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html
21-22 maja 2009
Za kulisami spektaklu. Medialne wizerunki polityki, Olsztyn
Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe.
Katedra Socjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym Za kulisami spektaklu. Medialne wizerunki polityki. Celem seminarium jest próba zdefiniowana nowego usytuowania mediów w Polsce, zarówno publicznych, jak i komercyjnych, działających w warunkach wolnego rynku.
http://www.uwm.edu.pl/wnsis/konferencje/konferencje.htm

22-23 maja 2009. Lublin.
Miasta Polski 1989-2009. 20 lat transformacji.
Międzynarodowa Konferencja.
Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz tamtejsza Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji serdecznie zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji pt. Miasta Polski 1989-2009. 20 lat transformacji. Informacje szczegółowe oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć w plikach: Adobe PDF i DOC.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

26 - 27 maja 2009. Zielona Góra.
Transgraniczność w perspektywie socjologicznej. Pogranicza kultur, sztuk, narodów, a tożsamość pogranicza w kontekście transgraniczności.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej Transgraniczność w perspektywie socjologicznej, tym razem tematem przewodnim są Pogranicza kultur, sztuk, narodów, a tożsamość pogranicza w kontekście transgraniczności. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia w załącznikach: DOC i DOC.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

27-28 maja 2009. Toruń
Zmiany w edukacji – próba bilansu: kryteria oświatowe, społeczne, ludzkie.
Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przy współudziale Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN zaprasza na konferencję Zmiany w edukacji – próba bilansu: kryteria oświatowe, społeczne, ludzkie. Miejsce i termin konferencji: Toruń, 27-28 maja 2009 roku. Szczegółowy program konferencji oraz karta zgłoszenia w załącznikach: DOC i DOC. http://www.soc.uni.torun.pl/index.php?l ... 4216b34196

28-29 maja 2009. Poznań.
Kobiety w polskiej transformacji 1989-2009. Podsumowania, interpretacje, prognozy.
Celem konferencji jest analiza i interpretacja procesu przemian społecznych, kulturowych, politycznych, prawnych i obyczajowych wyznaczających status polskich kobiet po roku 1989. Chcielibyśmy stworzyć warunki do powstania środowiska, które podjęłoby dyskusję na temat polskiej transformacji w doświadczeniu kobiet. Naszym celem jest również przygotowanie pracy monograficznej na temat tego zjawiska.
http://www.pts.amu.edu.pl/index.php?p=24

4-5 czerwca 2009. Kraków.
Nowa Huta: miasto - społeczeństwo - transformacje. 60 lat historii,
Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Katedra Historii Chrześcijaństwa w Europie Wschodniej i Środkowej oraz Katedra Historii Kościoła w XIX i XX wieku Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej zapraszają na interdyscyplinarną konferencję naukową Nowa Huta: miasto - społeczeństwo - transformacje. 60 lat historii. Więcej w pliku: Adobe PDF.
http://www.pat.krakow.pl/dzialy.php?id=sesja63

9-10 czerwca 2009. Bielsko Biała.
Fałszywy obraz rzeczywistości - źródła nieścisłości w badaniach społecznych: ujęcie interdyscyplinarne Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
Katedra Socjologii Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Fałszywy obraz rzeczywistości - źródła nieścisłości w badaniach społecznych: ujęcie interdyscyplinarne. Konferencja odbędzie się w dniach 9 - 10 czerwca 2009 roku w Bielsku-Białej. Informacje szczegółowe i formularz zgłoszeniowy można znaleźć w załączniku DOC.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

9-10 czerwca 2009. Lublin.
Tożsamość i komunikacja Ogólnopolska Konferencja Naukowa.
Katedra Socjologii Kultury ma zaszczyt i przyjemność zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Naukową w 25 lecie funkcjonowania Katedry Socjologii Kultury Tożsamość i komunikacja, Lublin, 8-9 czerwca 2009 rok. Przedmiotem konferencji będzie refleksja nad stanem tożsamości jednostkowej i tożsamości zbiorowych w nowoczesnym społeczeństwie, w którym nowe rodzaje i formy komunikacji wywołały przemiany kultury. Więcej informacji na stronie: http://www.kul.lublin.pl/1341.html

20-23 czerwca: sobota - wtorek, WROCŁAW
Religijność i duchowość - dawne i nowe formy, Wrocław
Konferencja.
Sekcja Socjologii Religii PTS i Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego organizują konferencję pt. Religijność i duchowość - dawne i nowe formy. Celem konferencji jest próba namysłu nad stanem i charakterem religijności współczesnego człowieka a także określenie probabilistycznych kierunków przemian w kontekście globalizmu kulturowego (postmodernizm, New Age) oraz nowych form religijnego ożywienia i przeżywania sacrum.
Program konferencji oraz karta zgłoszenia w załącznikach: DOC i DOC.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

24 - 26 czerwca 2009. Kraków.
Etyka i dobro wspólne.
V Ogólnopolskie Forum Etyczne.
Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zaprasza do udziału w V Ogólnopolskim Forum Etycznym w dniach 24-26 czerwca 2009 roku. Temat przewodni to Etyka i dobro wspólne.
http://www.ap.krakow.pl/ifis/socjologia/komunikaty.html

11-14 June 2009.
Sociology at the Crossroads
The 39th World Congress of the International Institute of Sociology will take place at Yerevan, Armenia. The IIS Congress website can be accessed at: http://www.iisoc.org/iis2009

7-10 July 2009
Complexity, Conflicts, Justice. 20 years of Sociology of Law
THE 2009 RCSL MEETING, Oñati, Spain.
The 20th anniversary of the IISL provides an excellent opportunity for discussing the main achievements of sociology of law, its missed opportunities and its unfulfilled "promises" between the time the Institute was created up to today, as well as the challenges posed to the sociological study of law by contemporary social changes and conflicts.
http://www.iisj.net/antBuspre.asp?cod=4 ... 4336&prt=1

9TH ESA CONFERENCE, 2-5 September 2009

ESA RESEARCH NETWORK 20: QUALITATIVE METHODS
The 9th European Sociological Association Conference, Lisbon, Portugal.
For the past eight years, the Qualitative Research Network has welcomed the leading experts in the field to discuss cutting edge issues in qualitative research. For Lisbon 2009, we invite papers dealing with all aspects of the practice, methodology and ethics of qualitative research.
http://www.esa9thconference.com/

Research Network "Sociology of Risk and Uncertainty" of European Sociological Association organizes sessions at 9th ESA Conference in Lisbon, Portugal.
The topic of the 9th Conference of the European Sociological Association is “European Society or European Societies?” The event aims to explore whether we can look at European society as an increasingly cohesive entity or whether divisions of nation, class, ethnicity, region, gender and so on continue to be more salient. http://www.esa9thconference.com/

Maritime Sociology Research Stream (RS 06) – Call for Papers (the 9th ESA conference in Lisbon 2009) Deadline: 26 February 2009. Scientists often discuss the social problems of local communities at the seaside areas. The problems are elaborated on in different fields of sociology (different subdisciplines), e.g. sociology of family, sociology of education, urban sociology, organizational sociology, sociology of professions but for some time now there has been a tendency to gather the research and theory on these under the caption of maritime sociology.
http://www.esa9thconference.com/

21-22 September 2009. Poznań.
Social Inequalities and Migration in Post-Communist Societies. Searching for Positive Identity of Central and Eastern European Sociology
Central and Eastern European Sociology Workshop, Poland.
With the support of the International Sociological Association.
The workshop is intended to be a meeting of sociologists interested in Central and Eastern European societies, with a special emphasis on the issues of traditional questions of social inequality and migration.
http://www.psa.amu.edu.pl/index.php?p=8

19-21 październik 2009. Szczecin.
Kultury, subkultury i społeczne światy w badaniach jakościowych.
Celem konferencji jest stworzenie płaszczyzny dla wymiany doświadczeń przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych prowadzących jakościowe badania światów społecznych, subkultur i kultur.... http://www.us.szc.pl/jakosc/

29-30 października 2009. Olsztyn.
Syndrom pawia i papugi. 20 lat transformacji ustrojowej Polski.
Demokratyczne nadzieje, jakie łączyły się z przełomem politycznym 1989 roku w Polsce, wiążą się z określoną postacią projektu politycznego, zaproponowanego przez „Solidarność”. Na ile ów projekt został zrealizowany w ciągu minionych 20 lat, jakie upłynęły od obrad Okrągłego Stołu oraz od pierwszych, wolnych wyborów w Rzeczpospolitej, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku? Wygraliśmy, czy przegrywamy swoją cywilizacyjną szansę?
http://www.pts.org.pl/pl/node/290
Idźcie do kościoła i zostawcie filozofów w spokoju. Nie żądajcie przynajmniej, by dostosowywali swe nauki do waszej myślowej tresury: to czynią nicponie, półmędrkowie, u których możecie zamawiać sobie doktryny według upodobania.
Arthur Schopenhauer
ODPOWIEDZ