Nowa wystawa w IPN poświęcona Koszalinowi

gdzie studiować i dlaczego socjologię, gdzie zdobyć dodatkową wiedzę socjologiczną
ODPOWIEDZ
Ritter
*****
Posty: 610
Rejestracja: pn cze 25, 2007 2:00 am
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowa wystawa w IPN poświęcona Koszalinowi

Post autor: Ritter »

Może ktoś z Koszalina lub okolic wybierze się na wystawę, prosiłbym o zamieszczenie zdjęć/reportażu z wizyty.
Multimedialną wystawę "Koszalin 1945 - 1950. Historia na nowo odkryta" otwarto w koszalińskiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak wyjaśniła w czasie wtorkowego wernisażu wystawy kustosz muzeum Danuta Szewczyk, ekspozycja "ma pokazać miasto od nieznanej dotychczas strony".

- Pierwsze pięć lat polskiego Koszalina to okres kształtowania się zupełnie nowego społeczeństwa, swoistego fenomenu całkowitej wymiany ludności. Niemcy są wysiedlani, na ich miejsce przybywają Polacy. To okres, w którym kształtuje się polska władza i administracja, która próbuje w trudnych warunkach zorganizować ludziom w miarę swoich sił i możliwości życie tak, żeby można było w miarę normalnie funkcjonować - powiedziała Szewczyk.

Zdaniem Marcina Stefaniaka dyrektora oddziału IPN w Szczecinie (Zachodniopomorskie) wystawa opisuje czas, w którym Polska traciła odzyskaną w 1918 r. niepodległość.

- I dlatego jest tak ważna, bo pokazuje, że o niepodległość raz wywalczoną należy walczyć każdego dnia. Wystawa pokazuje też, że choć komuniści chcieli stworzyć z ludzi którzy osiedlali się ziemiach zachodnich i północnych trwały fundament nowego ustroju, to okazało się, że było to pierwsze społeczeństwo, które jasno powiedziało "nie" komunizmowi.

Jedna sekcji wystawy poświęcona jest polskiemu zbrojnemu podziemiu niepodległościowemu działającemu w okolicach Koszalina zaraz po zakończeniu II wojny światowej, m.in. żołnierzom z oddziału mjr Zygmunta Szyndzielorza "Łupaszki".

Na wystawie można także zobaczyć kopie sowieckich meldunków dotyczących m.in. wywożenia z Koszalina poniemieckich fabryk w głąb Związku Radzieckiego, szyfrogram dotyczący bezterminowego ustanowienia w niektórych miastach Polski radzieckich komendantur.

Wyświetlany jest także dokumentalny film z lat wojny i czasów powojennych, zaś na specjalnym stanowisku można posłuchać wspomnień pierwszych polskich mieszkańców i włodarzy Koszalina.

Według prezydenta Koszalina Mirosława Mikietyńskiego wystawa jest ważna, bo "powojenna historia miasta jest niezwykle uboga w faktografię, więcej wiemy o mieście sprzed II wojny światowej niż o dniach zaraz po wojnie".

Ekspozycja, na której zebrano dokumenty i fotografie pierwszych lat polskości miasta jest pierwszą częścią wspólnego projektu Muzeum w Koszalinie, IPN i miejscowego Archiwum Państwowego prezentującego historię miasta w czasach Polski Ludowej.

Za dwa lata ma być otwarta wystawa dokumentująca lata 1950 - 1975, za trzy lata wystawa dotycząca okresu 1975 - 1990. Za cztery połączone ekspozycje mają być zaprezentowane na jednej wystawie w koszalińskim muzeum.

Ekspozycjom będą towarzyszyć sesje naukowe. Na wystawach będą się również odbywały lekcje historii dla szkół.
Błędy, literówki, etc. poprawione.

Podkreślenie moje. Chodzi oczywiście o majora Zygmunta Edwarda Szendzielarza

Źródło: PAP
Artykuł: tutaj
Stirlitz idąc przez Unter den Linden zauważył człowieka zamalowującego napis na ścianie.
Moderator - pomyślał Stirlitz.
vandererst

Post autor: vandererst »

Ja pewnie bêdê, ale to na prze³omie listopada/grudnia :wink:
ODPOWIEDZ